Vi förstår varför du blockerar annonser, men överväg gärna att visa dem om du vill stödja Swedroid. De behövs för att sajten ska gå runt. Tack! Dölj meddelandet.

En första titt på nykomlingen LG G3

Postat:
14:31 - 2014-05-28
Skribent:
Swedroid-redaktionen
Kommentarer:
LG har haft stora framgångar med fjolårets flaggskeppstelefon G2, inte minst i Norden, och gamla synder har så sakteliga börjat tyna bort (läs Optimus 2X). Inför gårdagens premiär av efterföljaren G3 var förväntningarna därför högt ställda. Kan LG återigen leverera en telefon med hårdvara som spelar i främsta division tillsammans med ett konkurrenskraftigt pris?
Det nya flaggskeppet kommer enligt LG Sverige få butikspremiär i Norden mot slutet av juni månad med ett rekommenderat återförsäljarpris på 5 499:- för 16GB-modellen och 5 999:- för 32GB-modellen. Det innebär förstås att LG tappar en viktig konkurrensfördel och G3 landar på samma nivå som Sonys, Samsungs och HTCs flaggskepp.

Specifikationer

LG G3 system info 32GB

G3 bygger precis som HTC One M8, Samsung Galaxy S5 och Sony Xperia Z2 på Qualcomms Snapdragon 801-plattform som i sin tur är bestyckad med fyra stycken CPU-kärnor (Krait 400) vilka vardera tickar på med en klockfrekvens på upp till 2,5GHz.

Prestandamässigt är skillnaden mellan Snapdragon 800, som LG G2 och Xperia Z1 utrustats med, och Snapdragon 801 inte enorm. I stora drag rör det sig om en påökning av klockfrekvenserna både vad gäller systemprocessorn och grafikdelen (Adreno 330).

LG har vidare satsat på en 5,5″ stor IPS-panel med WQHD / 2K-upplösning (1440×2560 pixlar). Det ger en pixeltäthet på smått otroliga 534 pixlar per tum (PPI), vilket LG för tillfället också är ensamma om att kunna skryta med bland de etablerade tillverkarna.

Telefonen finns i två utföranden; en toppmodell med 32GB lagringsutrymme och 3GB RAM, samt en lägre prissatt variant med 16GB lagring respektive 2GB RAM. Den billigare varianten har alltså samma mängd arbetsminne som HTC One M8 och Samsung Galaxy S5, samt som företrädaren G2. Den dyrare modellen har däremot som sagt fått hela 3GB RAM, vilket placerar den i den i samma elitklubb som Sony Xperia Z2 och Samsung Note 3.

Batteriet på 3 000 mAh är utbytbart och LG har också utrustat G3 med Qi-stöd för trådlös laddning. Vissa operatörer i Sverige, exempelvis Telia, kommer att skicka med ett trådlöst laddningsställ till förköpskunder. Det medföljer dock inte som standard.

Specifikationer LG G3
ReleasedatumSommaren 2014
Processor2,5GHz quad-core
PlattformQualcomm Snapdragon 801
GrafikkretsAdreno 330
RAM-minne3GB
Inbyggt minne32GB / plats för minneskort
Skärm5,5" / WQHD - 1440x2560 pixlar / 534PPI
SkärmtypLCD / 16:9 / 83,39 cm² / ~76,4% av fronten
Kamera13MP
Främre kamera2,1MP
Vikt154g
Höjd, bredd, djup146,3 x 74,6 x 8,9mm
Batteri3000mAh
KommunikationUSB 2.0, Bluetooth 4.0 LE, Apt-x, Wifi 802.11a/b/g/n/ac, IR-sändare
SensorerGPS+GLONASS, accelerometer, gyro, magnetometer, närhetssensor, barometer
FM-radio / NFCJa / Ja
Tal / standbytid
NätverkFyrbands GSM / HSDPA / LTE
IP-klassningNej
Övrig info3,5mm-jack. Har trådlös laddning. G3 säljs även i en version med 2GB RAM och 16GB lagring.
Mer infoMer info om LG G3 på Androidenheter.se

Design och byggkvalitet

Framifrån kan vi konstatera att G3 onekligen påminner om sin föregångare med undantag för en något mindre haka, aningen kantigare hörn och en mer slimmad öppning för samtalshögtalaren.

Bakifrån är skillnaden desto större med  en rund av/på-knapp i metall och en extra lins som tillkommit för den laserbaserade autofokushjälpen (mer om den i avsnittet om kameran), samt dubbla lysdioder för bättre färger vid fotografering i mörka miljöer.

Det finns tre olika färgalternativ att välja på;  Metallic Black, Silk White och Shine Gold. Den förstnämnda tycker vi snarare är mörkgrå än svart och vi förmodar att det är den modellen som kommer att bli populärast.

Ytan på telefonen är texturerad på ett sådant vis att den påminner om metall och LG marknadsför också detta som ”Metallic skin”. Det är tyvärr en aning missvisande eftersom ytan liksom chassit till större delen består av plast. Telefonen är inte konstruerad kring en stomme i metall som exempelvis Xperia Z2 och är därmed inte lika vridstyv. Om vi tar i och bänder telefonen noterar vi också att chassit flexar.

Till skillnad från Xperia Z2 och Samsung Galaxy S5 är LG G3 inte heller IP 57/58-klassad och därför inte vatten- eller dammtålig. Det här är något vi är ganska besvikna över då vi hoppats att LG liksom Samsung skulle haka på trenden med vattensäkra telefoner.

G3 är inte heller utrustad med stereohögtalare som exempelvis Sonys Z2 och HTC One M8. LG har däremot satsat på en kraftfullare monohögtalare (1W) och vi kan konstatera att det låter riktigt bra i jämförelse med G2.

Storleksjämförelse

LG_G3_size_comparison

LG fortsätter på inslagen bana genom att minimera mängden död yta. Telefonen är trots den 5,5″ stora skärmen endast marginellt bredare än Xperia Z2 (5.2″) och Galaxy S5 (5.1″).  Djupet är oförändrat i förhållande till G2 och ligger kvar på 9mm, vilket är jämförbart med konkurrenterna. Höjden har ökat till 146mm vilket är identiskt med HTC One M8 och nära inpå Xperia Z2.

ModellnamnSkärm (tum)Bredd (mm)Höjd (mm)Djup (mm)Vikt (gram)Batteri (mAh)
Samsung Note 35.779.2151.28.31683200
LG G35.574.6146.38.91493000
OnePlus5.575.9152.98.91623100
Oppo Find 75.575152.69.21713000
Sony Xperia Z25.273.3146.88.21633200
LG G25.270.9138.58.91433000
Samsung Galaxy S55.172.51428.11452800
HTC One M85.070.6146.47.61602600
LG Nexus 54.9569.17137.848.591302300
Sony Xperia Z1 Compact4.364.91279.51372300
iPhone 5S458.6123.87.61121560

Trots att G3 levereras med ett batteri på 3000mAh och en 5,5″ stor skärm är vikten på 149 gram relativt låg. Den väger endast 4 gram mer än Galaxy S5 (5.1″) och närmare 20 gram mindre än Note3, samt 14 gram mindre än Sony Xperia Z2.

Mjukvaran

Den senaste versionen av Optimus UI erbjuder en del ny funktionalitet och en polerad design. LG har trendriktigt satsat på en platt design och skalat bort skuggor, 3D-effekter och dylikt till fördel för en mer minimalistisk ton.

Till de nya funktionerna finner vi bland annat ”Knock Code” som gör det möjligt att använda ett låsmönter för att låsa upp telefonen utan att först aktivera skärmen. Genom att trycka på skrämen enligt upplåsninsmönstret kommer användaren direkt till hemskärmen.

Telefonen levereras slutligen med Android 4.4/KitKat.

Kameran

DSC02867
Kameran har samma upplösning som tidigare, 13MP, men kan stoltsera med en ny förbättrad optisk bildstabilsering kallad OIS+ (optical image stabilization) som uppges vara 20 % mer effektiv än den i föregångaren.

LG är vidare först i världen med att introducera en laserbaserad autofokus som uppges vara markant snabbare än kontrast- eller fasdetektering. Lasern innebär att telefonen kan fokusera på så kort tid som 0,276ms.

Den främre kameran har blivit begåvad med en större sensor, större bländare (f2.0) och bättre objektiv vilket enligt LG gör G3 till den ”ultimata selfie-telefonen”. Upplösningen är 2.1MP

LG G3 (betamjukvara) vs Sony Xperia Z1 Compact

LG_G3_1 XZ1C_1

DSC_0004 20140521_180751_HDR20140528_001919_HDR DSC_001820140528_002159_HDR DSC_002220140528_002322_HDR DSC_0024

Frontkamera LG G3 vs Sony Xperia Compact Z1

20140521_180933_HDR XZ1C front

Prestanda

Generellt sett är prestandaskillnaden inte särskilt stor mellan telefoner som bygger på samma hårdvaruplattform. I vissa fall har tillverkarna skruvat en aning på klockfrekvenserna, men det rör sig i regel om så små förändringar att de inte har någon större praktisk betydelse.

I de fall enheterna däremot skiljer sig åt vad gäller skärmens upplösning kan resultaten variera kraftigt. Grafikdelen får naturligtvis arbeta hårdare ju fler pixlar som skall renderas och det visar sig framförallt i 3D-spel.

EnhetUnity 3DAntutu X 2DAntutu X 3D
HTC One M8 (1080p, 801)15.116409332
LG G2 (1080p, 800) 14.215899360
LG G3 (2k, 801) 8.315658159

Efter ett par preliminära benchmarktester på en G3 med betamjukvara kan vi se att 2k-upplösningen leder till ett prestandaglapp kontra 1080p-upplösta enheter. Det är dock inte tillräckligt för att inverka på spelupplevelsen i titlar med enklare grafik. De flesta spel körs dessutom i regel inte i 2K-upplösning om vi förstått saken rätt. Sannolikt blir det först ett problem bland spel som utmanar gränserna för vad de snabbaste Android-enheterna idag är kapabla till.

Gränssnittet upplevde vi som riktigt rappt under vårt test med telefonen och vi upplevde heller inga problem i exempelvis webbläsaren. Hur det däremot påverkar batteritiden återstår naturligtvis att se.

Första intrycket

DSC02904
LG har sammanfattningsvis utökat G3 med en en QHD-display, en snabbare plattform, en markant rappare autofokus och en överlag bättre kameraupplevelse, dubbla lysdioder och förbättrad bildstabilisering. Vi finner också trådlös laddning som standard, utbytbart batteri, minneskortsplats, ett polerat gränssnitt, samt en del nyttiga funktioner som Knock Code.

Det råder således ingen brist på nyheter och LG anser uppenbarligen att uppgraderingen i förhållande till föregångaren är stor nog för att motivera en saftigare prislapp. Frågan är om konsumenterna har samma förtroende för LG som för Samsung, Sony och HTC att de är villiga att betala lika mycket.

Designen finner vi mer tilltalande och vi föredrar LGs nya texturerade plastyta framför den blankpolerade fingeravtrycksmagneten i föregångaren. Byggkvaliteten är överlag god, men vi noterar att chassit flexar en del när vi bänder telefonen, vilket inte kan sägas om exempelvis HTC One M8 eller Xperia Z2.

Bildskärmen är precis som med LG G2 mycket bra och levererar fina betraktningsvinklar, färger och kontrast. Den höga upplösningen med över 500 PPI leder till ruskig skärpa. Vi kan inte, hur vi än försöker, urskilja enstaka pixlar på panelen. LCD-skärmen bygger på en RGB-matris med över 11 miljoner subpixlar.

Vi kan fortfarande inte påstå att LG levererar det mest stilrena och i våra ögon vackraste gränssnittet, men i den senaste versionen av LGs interface har saker och ting förbättrats. Det är mer avskalat och mindre plottrigt än tidigare.

Kameran har utmärkt prestanda och tar bilder i rask takt utan påtagliga fördröjningar med en blixtsnabb autofokus som också verkar leverera i dunkla miljöer. Vi noterar heller inte samma eftersläpningar när vi växlar mellan motiv i dunkel belysning som G2 var drabbad av. Sensorn verkar däremot vara snarlik den i G2 och här hade vi hoppats på en större förbättring. Frontkameran har å andra sidan en ny och större sensor som ger ett rejält lyft.

Det faktum att telefonen inte är IP-klassad gör oss lite besvikna och kan nog avskräcka en och annan köpare, speciellt som det är säsong för sol och bad.

Vi är så här långt försiktigt positiva kring G3. En slutgiltig dom levereras så snart vi haft tillfälle att ordentligt testa telefonen.

Mest kommenterat

  1. Apple höll Imessage från Android för att skydda sin inhägnade trädgård
  2. Vilken Androidversion har din telefon?
  3. Sony presenterar flaggskeppet Xperia 1 III – först med 4K OLED 120Hz
  4. Här är Sony Xperia 5 III med variabel brännvidd
  5. Swedroids fyndtipsfredag (v14)
  6. Sony kan satsa stort på mobilspel

Mest läst

  1. Apple höll Imessage från Android för att skydda sin inhägnade trädgård
  2. Renderade bilder påstås visa Googles smartklocka
  3. Sony presenterar flaggskeppet Xperia 1 III – först med 4K OLED 120Hz
  4. Fler inofficiella uppgifter om Google-chippet i Pixel 6
  5. Swedroids fyndtipsfredag (v14)
  6. Android Fast Pair får ny layout, stödjer över 100 Bluetooth-enheter

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken Androidversion har din telefon?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...

Undersökningar

Allt om

Sweclockers RSS

Senaste nyheterna om