En första titt på LGs nya toppmodell G4 - Swedroid
Vi förstår varför du blockerar annonser, men överväg gärna att visa dem om du vill stödja Swedroid. De behövs för att sajten ska gå runt. Tack! Dölj meddelandet.

En första titt på LGs nya toppmodell G4

Postat:
21:36 - 2015-05-08
Skribent:
Eric N
Kommentarer:
LG presenterade nyligen flaggskeppet G4 under ett evenemang i London. Vi fanns på plats i samband med premiären och fick tillfälle att tillbringa lite tid med telefonen. I den här artikeln tar vi en titt på enheten och går igenom dess specifikationer, kamera, mjukvara såväl som design och konstruktion.
För föregångaren G3, som presenterades i maj 2014, stod kameran och bildskärmen i fokus. Skärmupplösningen ökades från Full HD (1080 x 1920 pixlar) till WQHD (1440 x 2560 pixlar), samtidigt som kameran fick snabbare autofokus. Sensor liksom optik var dock identiska med föregångaren G2. Prestandan var även den tämligen likvärdig, men fick en liten skjuts framåt i och med uppgraderingen från Qualcomm Snapdragon 800 till Snapdragon 801.

Nya toppmodellen G4 innehåller en rad större nyheter såväl till det yttre som det inre. Telefonen bygger på Qualcomms sexkärniga 64-bitarsplattform Snapdragon 808 och är försedd med en ny kamera med 16MP tillsammans med ett ljusstarkt objektiv (f/1,8) som kompletteras med en sensor som registrerar färgspektrum (CSS). Till det yttre är de stora nyheterna dels ett lätt böjt displayglas och kanske mer uppseendeväckande ett bakstycke i äkta läder med textilsömmar.

Design & byggkvalitet

LG har historiskt sett varit duktiga på att minimera telefonens ramar, men sedan G2 lanserades har det gått åt motsatt håll. Skärmen på G4 utgör 72,46% av enhetens framsida vilket är en försämring från G2:s 76,2% respektive G3:s 75,2%. Det är dock fortfarande bättre än för exempelvis Galaxy S6 (70.7%) eller HTC One M9 (68,4%).

Bakstycket är välvt vilket enligt LG innebär att telefonen tål fall bättre samtidigt som den blivit mer greppvänlig/ergonomisk. Konstruktionen är som tjockast 9,8 mm men går ner till strax över 6 mm på vissa ställen. Byggkvaliteten upplever vi som god med en bra vridstyvhet trots att bakstycket är avtagbart och att chassit till större delen är konstruerat av plast. Chassit är dock inte fullt så hållfast som det för One M9.

lg-g4-lader

G4 finns att köpa antingen med plastbakstycke eller med läderbakstycke. Lädervarianten ser preliminärt ut att kosta mellan 300kr – 500kr mer än plastmodellen. Lädret finns att tillgå i sex olika färger; bland annat brunt, rött, svart, grönt och blått. Lädret är vegetabiliskt färgat och sömmarna är i textil.

Med läderbakstycket på ligger telefonen behagligt mot handen och vi får ett riktigt bra grepp om telefonen. I jämförelse med bakstycket på exempelvis Note 4 känns G4 betydligt bättre. Till skillnad från en telefon med glasbakstycke glider inte heller enheten iväg om vi placerar den på en yta med lutning. Lädret ger en kontrast mot mer vanligt förekommande material som plast, glas och metall. Hur det däremot kommer se ut efter några månaders användning återstår att se.

Plastbakstycket är konstruerat för att efterlikna metall och påminner på så vis om det i G3. LG har dock lekt lite med texturen och ur vissa vinklar kan man skymta ett diamantliknande mönster. Till skillnad från läderbakstycket är greppet inte riktigt lika bra och då bakstycket är slätt glider telefonen gärna iväg om den inte placeras på en plan yta.

lg_g4_cover

I botten sitter microUSB-porten tillsammans med hörlursjacket. Högtalaren håller till på enhetens baksida – ingen optimal placering, men vi ska undersöka ljudet närmare i vår framtida fullskaliga recension. Under skalet sitter en kombinerad kortplats för micro-SIM och microSD-kort (SD 3.0/UHS-1) samt det utbytbara batteriet (3000mAh). Volym- och strömknapparna sitter på baksidan – en numera traditionell placering för LG.

Storleksjämförelse

LG G2 5,2", Samsung Galaxy S6 5,1", LG G3 5,5", LG G4 5,5", Galaxy Note 4 5,7", Apple iPone 6 Plus 5,5".

TillverkareSkärm (tum)Bredd (mm)Höjd (mm)Djup (mm)Vikt (gram) Batteri (mAh)
Samsung Galaxy Note 45.778.6153.58.51763220
Motorola Nexus 65.9683159.310.11843220
LG G45.576.1148.98.91553000
LG G35.574.6146.38.91493000
OnePlus5.575.9152.98.91623100
iPhone 6 Plus5.577.8158.17.11722915
Sony Xperia Z45.2721466.91442930
Sony Xperia Z35.272146.57.31523100
Huawei P85.271.9144.96.41442680
Samsung Galaxy S65.170.5143.46.81382550
Samsung Galaxy S55.172.51428.11452800
HTC One M95.069.7144.69.611572840

För att vara utrustad med en 5,5-tumsskärm är yttermåtten nätta, även om G4 är större än föregångaren G3. Telefonen har vuxit med 1,5mm på bredden, 2,6mm på höjden medan djupet är detsamma på 8,9mm. Vikten har ökat från 149 gram till 150 gram medan batteriet fortfarande har en kapacitet på 3000 mAh. G4 är cirka sex millimeter högre och bredare än Galaxy S6 men har samtidigt 0,3 tum större skärm.

Skärmen

lg_g4_screen

LG använder en 5,5-tum stor LCD-panel med 2560 x 1440 pixlar även denna gång. G4 har dock utrustats med en ”Quantum LCD”-skärm, vilket är en typ av Quantum Dot-panel. Jämfört med föregångaren ska nya skärmen erbjuda 25% högre ljusstyrka, 20% bredare färgomgång och bättre färgåtergivning. Vi upplevde panelen som mycket skarp och inbjudande under vår korta tid med telefonen, med livfulla men samtidigt inte överdrivna färger.

lg_g4_vs_note_4

Den nya Quantum LCD-skärmen för också med sig högre ljusstyrka än IPS-panelen i LG G3. Ovan syns LG G4 till vänster och Note 4 till höger med ljusstyrkan inställd på 100%. Vi hade svårt att utse en klar vinnare då de två enheterna såg ut att vara precis lika ljusa.

Kameran

lg_g4_camera

Kameran är utan tvekan telefonens paradnummer och en av de största nyheterna i G4. LG har satsat på ljusstark optik (f/1.8) som släpper in 80% mer ljus än föregångaren G3 (f/2.2). Laserfokusen är intakt och den optiska bildstabiliseringen har enligt utsago förbättrats (OIS 2.0). Color Spectrum Sensor (CSS) är tänkt att ge bättre färgåtergivning. Kameran är också försedd med dubbla ljusdioder i olika färgtoner för att ge ett mer neutralt ljus vid blixtfotografering.

På pappret kan telefonen fånga en bild på imponerande 0,6 sekunder vilket är 0,1 sekunder snabbare än Samsung Galaxy S6. Mycket riktigt upplever vi också kameran som väldigt rapp när vi tar ett flertal bilder i rask följd. Det går också förvånansvärt fort med RAW+JPEG-fotografering trots att det är stora filer som skall skrivas till minnet (ca 20MB/bild). Den optiska bildstabiliseringen – OIS – är likaså förbättrad och fungerar nu i tre led, något LG är först med bland smartphones.

TelefonSensorstorlek (tum)SensortypPixelstorlek (μm)Upplösning (MP)Bländare (f/X.X)Brännvidd (mm)
LG G41/2.6"BSI CMOS1.12μm161.827
Samsung Galaxy S61/2.6"BSI CMOS1.12μm161.928
HTC One M91/2.3"BSI CMOS1.2202.228
Apple iPhone 61/3.0"BSI CMOS1.5μm8MP2.229
Sony Xperia Z31/2.3"BSI CMOS ExmorRS / IMX 2201.1μm20.12.027
LG G31/3.06”BSI CMOS ExmorRS / IMX1351.2μm132.429
Under presentationen av telefonen passade LG på att skryta med att kamerasensorn vuxit med 40%, men det ger inte telefonen något övertag i förhållande till konkurrenternas flaggskepp, som tabellen ovan illustrerar. Sensorn är inte större än den i exempelvis Galaxy S6 och då upplösningen är densamma är även pixelstorleken identisk.

lg_g4_front_camera

Frontkameran bygger på en i sammanhanget högupplöst bakgrundsbelyst 8MP-sensor från Toshiba och är för ovanlighetens skull utrustad med en lysdiod. Det senaste året har allt större resurser lagts på att göra frontkameran, också känd som selfiekameran, bättre och LG deltar fullt ut i detta race med G4.

lg_g4_spectrum

På demogolvet demonstrerade LG hur färgspektrumsensorn (CSS) ser till att vitbalansen blir korrekt. Av resultatet att döma gav LG G4 med CSS aktiverat en mer naturtrogen vitbalans och färgåtergivning. Det återstår däremot att se hur sensorn fungerar i varierade miljöer och ljus. I bilden ovan syns LG G4 i mitten med CSS aktiverad och till höger utan CSS medan Galaxy S6 syns längst ut till vänster.

lg_g4_camera_2

Kameramjukvaran har fått en rejäl genomgång och vi noterar från start ett nytt manuellt läge som gör det mycket enkelt att justera vitbalans, ISO och slutartid (upp till 10s). Mjukvaran kan fånga bilder i RAW-formatet för större manuell kontroll vid efterbearbetning. Bildernas sparas i DNG-format och går att arbeta med i bland annat Adobe Lightroom för efterbehandling. ISO går från 50 till 2700 Kameran kan också spara i både JPEG och RAW samtidigt. Videoinspelning upp till 4k@30FPS är möjligt (h.264).

LG G4 vs Sony Xperia Z3 Compact

lg-g4-exempelfoto-01 sony-xperia-z3-compact-exempelfoto-01
lg-g4-exempelfoto-02 sony-xperia-z3-compact-exempelfoto-02
lg-g4-exempelfoto-03 sony-xperia-z3-compact-exempelfoto-03

Ovan syns ett par exempelbilder från LG G4 bredvid Sony Xperia Z3 Compact. Samtliga bilder är tagna med respektive enhets automatiska foto-läge med bildstabilisering aktiverat.

Kort om mjukvaran: LG UX 4.0

lg_g4_main

I samband med att nya toppmodeller släpps är det inte helt ovanligt att också gränssnittet förnyas. LG G4 är inget undantag och enheten vi testade körde Android 5.1 tillsammans med LGs nya gränssnitt UX 4.0.

_DSC2911

De neongröna inslagen är välbekanta och introducerades tillsammans med gränssnittet i LG G2. Designen är i övrigt platt och följer delvis Googles riktlinjer för ”Material Design”. Några av de funktioner LG poängterar är möjligheten att automatiskt skapa unika ringsignaler så du (eventuellt) hör vem som ringer, möjligheten att direkt fånga ett foto genom att dubbeltrycka på volymknappen, samt anteckningar genom Quick Memo+.

Specifikationer

lg_g4_storage

Specifikationer LG G4
ReleasedatumVåren 2015
Processor1,8GHz hexa-core
PlattformQualcomm Snapdragon 808 64-bit
GrafikkretsAdreno 418
RAM-minne3GB
Inbyggt minne32GB / plats för minneskort
Skärm5,5" / WQHD - 1440x2560 pixlar / 534PPI
SkärmtypQuantum LCD / 16:9 / 83,39 cm² / ~73,6% av fronten
Kamera16MP
Främre kamera8MP
Vikt155g
Höjd, bredd, djup148,9 x 76,1 x 9,8mm
Batteri3000mAh
KommunikationmicroUSB, Bluetooth 4.1, apt-X, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot, IR-sändare
SensorerGPS+GLONASS, accelerometer, gyro, magnetometer, barometer, närhetssensor
FM-radio / NFCJa / Ja
Tal / standbytid10 / 375 timmar
NätverkFyrbands GSM / HSDPA / LTE
IP-klassningNej
Övrig info3,5mm-jack. Kameran har laserautofokus och bländartalet f/1,8, med RAW-stöd och CSS.
Mer infoMer info om LG G4 på Androidenheter.se

LG har den här gången valt att satsa på Qualcomms Snapdragon 808-plattform istället för Snapdragon 810 som exempelvis sitter i G Flex 2, något som kommenterats av Qualcomm. Snapdragon 808 är bestyckad med två stycken kraftfulla Cortex A57-kärnor samt fyra stycken enklare Cortex A53-kärnor och har fullt 64-bitarsstöd. Det innebär alltså att 808 har två Cortex A57-kärnor färre än Snapdragon 810.

Grafikdelen – Adreno 418 – kommer också från Qualcomm som i vanlig ordning inte uppger några närmare specifikationer för sina grafikkärnor. Enligt Qualcomms hemsida är Adreno 418 20% snabbare än Adreno 330 medan Adreno 420 samt 430 är 40% respektive 80% snabbare. Alla kretsar i Adreno 400-serien har stöd för bland annat OpenGL ES 3.1 och OpenCL 1.2.

I G4 återintroducerar LG funktionen ”Graphics RAM” förkortat ”GRAM” som innebär att statiska bilder buffras i grafikminnet, exempelvis på hemskärmar utan animerade widgetar eller då på statiska webbsidor, och renderas därför inte 60 gånger per sekund, vilket sparar på batteriet. GRAM dök för första gången upp i G2, och tycktes av G2:s batteriprestanda fungera ypperligt, men försvann sedan i G3 av okänd anledning.

Snapdragon 808 är vidare, dessvärre, utrustad med LPDDR3-minne framför LPDDR4 som sitter i 810. DDR4 innebär en förbättring av bandbredden med ca 50% samtidigt som strömförbrukningen sjunkit med 20%. Av de 3GB RAM som LG skickar med är ca 2800MB tillgängligt för användaren medan 22GB av de 32GB som medföljer är tillgängligt för program och användardata., vilket är ovanligt lite med tanke på att LG inte skickar med så många medföljande appar.

Snapdragon 808 har precis som 810 stöd för den nya lagringsstandarden eMMC 5.0 som innebär, beroende på vilka NAND-kretsar tillverkaren satsat på, att G4 kan erbjuda lagringsprestanda som närmar sig vad flashdiskar avsedda för datorer erbjuder. Jämfört med fjolårets eMMC 4.0-utrustade telefoner ser vi en rejäl prestandauppgång.

Modemet i Snapdragon 808 är detsamma som i Snapdragon 810 och har stöd för LTE Cat 9 med nedladdnings- och uppladdningshastigheter på 450 Mbps respektive 50 Mbps. Telefonen har också stöd för Qualcomm VIVE 2-stream 802.11n/ac med MU-MIMO, NFC och Bluetooth 4.1.

Värt att notera är att telefonen saknar stöd för Qualcomm Quick Charge 2.0. Den levereras med en 5V==1.8A-laddare, och sannolikt kommer laddningstiden vida överstiga vad exempelvis Nexus 6 samt Galaxy S6 och S6 Edge presterar med snabbladdningsadaptern. LG G4 saknar också stöd för trådlös laddning tillsammans med de medföljande skalen; både de i läder och de i plast. Det går att köpa till plastskal som erbjuder stöd för QI-laddning. Den som vill behålla lädret verkar däremot få klara sig utan trådlös laddning.

Prestanda

LG_g4_3dmark_slingshot
Snapdragon 808 verkar hålla en relativt jämn temperatur under måttlig till lite tyngre belastning. Temperaturen stiger dock en del om vi väljer att belasta samtliga kärnor till 100% under en längre period (ett scenario som är rätt ovanligt vid normal användning), men plattformen verkar inte alls närma sig samma temperaturer som Snapdragon 810 uppvisar i exempelvis HTC One M9.

EnhetGeekbench 3 multicore3DMark Sling Shot
Deltest 1 (FPS)
3DMark Sling Shot
Deltest 2 (FPS)
Vellamo HTML/ChromeVellamo Metal
Galaxy Note 4331410634341809
Google Nexus 6318410737361586
LG G4
*betamjukvara
33085140212358
Sony Xperia Z327436428161568
Huawei Honor 631060032861323
Samsung Galaxy S651160057952559
Samsung Galaxy S5267210727181131
HTC One M94109131035091952
Sony Xperia E411478.371696735

Vi körde bland annat Geekbench 3 och 3Dmark Slingshot ES 3.1 samt Vellamo HTML/Metal och kan utifrån resultatet konstatera att telefonen gör ett bra jobb, men att den inte ens nästan kan konkurrera med Snapdragon 810- eller Exynos 7420-utrustade enheter i flertrådiga applikationer eller vid rendering av 3D-grafik/tyngre spel.

Vellamo Metal är inte flertrådigt och LG G4 får i detta test 2358 poäng vilket är bättre än Snapdragon 810-utrustade HTC One M9 som ligger på 1952 poäng (sannolikt till följd av thermal throttling). Galaxy S6 presterar bäst med ett resultat på 2559 poäng.

I Vellamo Chrome som mäter hur snabbt telefonen kan rendera webbsidor får LG G4 4021 poäng vilket är bättre än HTC One M9 med ca 500 poäng. Exynos 7420-bestyckade Galaxy S6 presterar med ett resultat på 5795 poäng vilket innebär att den telefonen hamnar i en egen klass.

I Geekbench multicore mäts precis som namnet antyder hur snabbt kärnorna kan arbeta tillsammans. Här hamnar LG G4 som väntat på efterkälken eftersom den är utrustad med två kärnor färre än både Galaxy S6 och HTC One M9.

3D-grafik är ett kapitel för sig. Adreno 418 bedömer vi vara omkring hälften så snabb som Adreno 430 vilket med tanke på G4:s QHD-upplösning ställer till det. Nyare och mer avancerade 3D-spel kommer att gå märkbart trögare på G4 än på Adreno 430-utrustade konkurrenter.

Telefonens flyt i gränssnittet bedömer vi som fullt jämförbart med hur vi upplever att One M9 och Galaxy S6 presterar, samt vid webbsurf eller medan vi hoppar runt bland applikationer parallellt som en installation äger rum i bakgrunden.

I Androbench som mäter det inbyggda lagringsminnets prestanda mäter vi upp en sekventiell läshastighet på 246 MB/s respektive skrivhastighet på 159 MB/s. Vid slumpmässig skrivning/läsning är resultatet 31.5 MB/s (8000IOPS) respketive 14.82 MB/s (3800IPS). Resultatet är i linje med vad One M9 presterar. Galaxy S6 presterar 322 MB/s resp 142 MB/s vid sekventiell läsning/skrivning samt 78 MB/s (20 000IOPS) respektive 20 MB/s vid slumpmässig läsning/skrivning, vilket även det är i en helt egen klass.

Tillgänglighet

LG Norden har tyvärr inte tillkännagivit vare sig pris eller tillgänglighet annat än att G4 kommer finns i butik ”innan sommaren”. Preliminära prisuppgifter från återförsäljare indikerar att G4 initialt kommer kosta mellan 6000kr – 6300kr. De som vill ha varianten med läderbakstycke tycks få betala cirka 300-500kr extra. Läderbakstycket går att köpa separat om det blir skadat eller om någon är ute efter variation.

Första intrycket

LG bjuder på en del spännande innovation i G4. Bländaren (f/1,8) som innebär 80% större ljusinsläpp än f/2,2 är en klar förbättring, likaså fotografering i RAW-format tillsammans med färgspektrumsensorn. Vi ser också återintroduktionen av GRAM som ett mycket välkommet tillskott. Quantum LCD-panelen har även imponerat under vår korta tid med telefonen; kontrast, färgåtergivning och ljusstyrka är ett stort kliv framåt i jämförelse G3. Gränssnittet är vi inte lika förtjust i, med undantag för den nya kameramjukvaran. Vi är samtidigt lite besvikna över att måtten ökat något.

Snapdragon 808 anser vi vara en kompetent och mycket sval plattform, men med en underdimensionerad grafikdel. För de som spelar mycket är Adreno 430, som vi finner i exempelvis HTC One M9, nästan dubbelt så kompetent vid rendering av 3D-grafik. Är tyngre 3D-spel av mindre intresse för just dig bör Snapdragon 808 inte utgöra något problem, utan kan rentav vara att föredra framför Snapdragon 810 med anledning av den lägre värmeutvecklingen och en sannolikt lägre strömförbrukning.

Vi är så här långt positiva till helheten G4 bjuder på, och vi gläds åt att konkurrensen bland flaggskeppen är tät. Det återstår att se om Galaxy S6 lyckas behålla Swedroids utmärkelse ”Bäst i test” – svaret på frågan får vi i vår fullskaliga recension.

Aktuellt

Vi kikar på designen för Android 9 som snart släpps i skarp version.

Android på Prisjakt

Samsung Galaxy S9
Sony Xperia XZ2 Compact
Sony Xperia XZ2
Samsung Galaxy S9 Plus
Google Pixel 2
Google Pixel 2 XL
8.9

Test av OnePlus 6

8.8

Test av Sony Xperia XZ2

8.5

Test av Nokia 7 Plus

8.8

Test av OnePlus 5T

9.2

Minitest av Google Pixel 2

9.1

Test av Google Pixel 2 XL

8.8

Minitest av Huawei Mate 10 Pro

7.3

Minitest av Asus Zenfone 4

Visa fler recensioner

Populära ämnen

Senaste nyheterna om

Allt om

Sweclockers RSS

Mest kommenterat

  1. Google-assistenten lanseras i Sverige – Android Auto och Google Pay på tur?
  2. Kommer du skaffa Samsung Galaxy Note 9?
  3. I juli stals 19,6 miljoner kronor genom bedrägerier via BankID
  4. SJ presenterar rösttjänst för Google Assistant
  5. Konceptbilder på Samsungs flexibla smartphone
  6. Appar för samtalsinspelning fungerar inte i Android 9 Pie

Mest läst

  1. Google-assistenten lanseras i Sverige – Android Auto och Google Pay på tur?
  2. Sony berättar när de kommer bjuda Xperia-ägare på paj
  3. Kommer du skaffa Samsung Galaxy Note 9?
  4. SJ presenterar rösttjänst för Google Assistant
  5. Hån mot första Note används i reklam för Galaxy Note 9
  6. Google Pixel 3 XL har 6,7-tumsskärm enligt senaste ryktet

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Kommer du skaffa Samsung Galaxy Note 9?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...

Undersökningar