Ansvar?

Diskussion i 'Frågor, support och diskussion' startad av Buzz, 8 okt 2010.

  1. Buzz

    Buzz Android Apprentice Medlem

    Blev medlem:
    14 maj 2010
    Inlägg:
    4 943
    Mottagna gillanden:
    2 228

    MINA ENHETER

    När man publicerar en app på Google market så måste man ta ansvar för att den är laglig i alla länder där man tillåter Google att publicera den. Så hur gör ni, klickar ni i alla länder ändå eller väljer ni ut de länder där ni vet det är ok?
     
  2. softarn

    softarn Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    4 mar 2010
    Inlägg:
    361
    Mottagna gillanden:
    9

    MINA ENHETER

    Släpper den i alla länder. Har dock inte koll på alla lagar i alla länder.
     
  3. Zooklubba

    Zooklubba Android Medlem

    Blev medlem:
    10 jul 2010
    Inlägg:
    6 448
    Mottagna gillanden:
    2 199

    MINA ENHETER

    Går väl i praktiken inte att ha koll på alla länder. Så länge man inte har råd att anlita rättshjälp i flertalet av länderna i så fall. Så jag kör på att trycka ut dem, de har min mail om det skulle vara något.
     
  4. Reconnnn

    Reconnnn Professional Droid Hedersmedlem

    Blev medlem:
    9 mar 2010
    Inlägg:
    2 809
    Mottagna gillanden:
    263

    MINA ENHETER

    Om du tänkte lägga upp något som du tror kan vara problematiskt så kanske du ska fundera på om du ska lägga upp det alls men annars så ska det nog inte vara några problem och blir det problem kommer google varna dig och sedan ta bort appen. Detta har bara hänt några få gånger va jag vet.