Ok, testade en tur runt hemmakvarteren med MyTracks...
Tänker inte visa min rutt eftersom jag föredrar att inte posta för noga var jag bor... Men såhär:
Mina tidigare tester har resulterat i något som snarare ser ut som en 2 åring som ritar en gubbe, dvs klotter över halva stadsdelen...
Nu ser det *mycket* bättre ut... Men det är inte alls lika mycket folk ute som på dagen när jag testat, så det är förmodligen många färre som pratar i mobiler och sånt, vilket gör att det kanske är andra anledningar än fixen som gör att det är bättre.
Jag får faktiskt en ruta, och för det mesta kan jag se vilka vägar jag har gått på, även om den hoppar runt lite här och där...
Allt som allt... Det verkar blivit bättre, men jag har inte underlag för att avgöra om det beror på fixen eller inte. Det är dock inte perfekt på nått vis, och jag skulle inte påstå att en sträcka som GPSen räknar ut skulle vara ens i närheten av den riktiga sträckan jag gått.. En felmarginal på mellan 20 och 30% på grund av felavläsningar skulle inte förvåna mig... Det är dock en förbättring mot avvikelsen på typ 400% jag fått förut.
[/QUOTE
Blev det bättre än såhär? (med JM5)
Så här hade jag tidigare
Click to expand...