Jag använder navigeringen i Google maps varje dag i jobbet. Jag har gjort ett eget lager med punkter jag ska besöka, jag har koordinater till dessa.
Detta har fungerat klockrent i flera år tills för några veckor sedan då jag märkte att maps plötsligt börjat ge helt orimliga vägvisningar.
När jag väljer nästa punkt jag ska till så får jag först rätt väg, säg exempelvis att det är 10 km dit. När jag sen kört ett tag så räknar plötsligt maps om rutten till nåt helt annat som ofta är en omväg på 50km eller mer.
Jag fick i veckan tillfälle att testa detta med en kollegas telefon (Samsung) och beteendet var samma på den som med min Oneplus, så jag tror inte att det är telefonberoende utan att det är nåt i maps som buggar.
Jag har googlat problemet och hittar inte mycket utöver denna artikel:
Time to Go to Waze: Google Maps Navigation Broken Down in the Worst Possible Way
Där nämns det att buggen främst drabbar de som navigerar till koordinater och det stämmer ju med vad jag upplever. Dessutom så skriver de att det kan vara valet att man ska välja en "eco-friendly" rutt som ställer till det. Jag har slagit av den funktionen men det gjorde ingen skillnad för mig.
Är det någon annan som märkt av detta?
Click to expand...