GSMarena bekräftar mina tankar om det suveräna ljudet i hörlurar med denna telefon. http://www.gsmarena.com/huawei_mate_8-review-1367p7.php
Positivt överraksad, jag är ju en ljudkille och har en studio för 150 000 hemma så jag lär uppskatta ljudkvaliten. Kanske slipper köpa denna trots allt http://www.headphonia.com/Arrow-5TX:::1023.html?XTCsid=1c52c35550371cdcbb9dac2fd472376c
Hittade den även här http://www.aliexpress.com/item/Orig...800055.html?shortkey=R3mayYze&addresstype=600
Jag är inte van vid så klart och rent ljud på telefon innan. Meizu Pro 5 har likvärdigt ljud men tycker ändå Mate 8 har en liten edge. Simulerat denna typ av ljud litegrann med Viper4Android på äldre telefoner har man gjort men det blir ju ändå inte samma sak som att ha kvalité från början. Behöver inte ändra någonting. Legat och lyssnat på musik med telefonen varje dag efter jobbet i en vecka nu. Jag upptäcker nya ljud i låtar som jag inte har tänkt på förut. Dynamiken är mycket god. Jag är ingen audiophile i dess rätta bemärkelse bara lite kräsen när det gäller ljud så jag har ju ingen djup kunskap så men jag hör ju att det låter väldigt bra.
Ja, det låter bra, jag hade förväntat mig en tydlig förbättring då jag visste sedan lång tid att huwaei har satsat på bättre ljud då jag visste om Tensilica HiFi 4 DSP på kirin 950 långt innan den släpptes. men det är nog också deras förstärkare som förbättrar ljudet och som framförallt gör att det låter bra även med hörlurar
Om någon vill ha ett tema som tar bort den fula färgen på quick toggles så säg till. Det är i stort sett det enda som ändras då jag extraherade det från ett annat tema. Sen passade jag på att göra lite ljusare bakgrund i notifikationsfältet och tagit bort "handtaget" längst ner.
Klämde lite på en M8 igår och såg att det var lite flammigt på displayen när den visade vitt, är det något som finns på era telefoner? I övrigt så är det riktigt lockande att köpa en
[/QUOTE] Nix inget sådant på min. Alltså ojämnheter är väldigt vanligt på LCD-skärmar om än inte så pass mycket så att det ska vara väldigt tydligt så det blir störande. Kort på min nedan.
Det går alltid reklamera sådant.. och du får ett nytt ex.. Största problemet med LCD är backlight bleed på sidorna, Men JDI NEO IPS paneler dom verkar inte läcka mkt jag har iofs bara erfarenhet av mate 7 men vad jag vet är skärmen på mate 7 och mate 8 väldigt lika förutom kallibreringen
jag har provat många IPS paneler i mina dagar och panelen på mate 7 har väldigt bra svärta för att vara LCD faktiskt..svart nivån är faktiskt väldigt bra för att vara lcd... givetvis sida vid sida med amoled i ett mörkt rum blir man nog lite ledsen att man inte har en amoled istället men det är en vanesak. Jag hade ju hoppats på att mate 8 skulle ha amoled men jag kan satsa 1000 kr på att Nästa Mate 9 kommer vara en amoeled edge display. Då samsung kommer börja sälja deras edge skärmar till andra tillverkare nu. Med tanke på att mate 8 släpptes i november så återstår det och se hur länge jag kommer ha min mate 8 när jag köper den. jag väntar på pengar imorgon Som det lutar åt nu så kommer jag köpa den här http://swedroid.digidip.net/visit?u...tp://www.swedroid.se/forum/forums/mate-8.414/ vill ja ha den internationella versionen -NXT-L29 då den har google play
Jag är lite kluven när det gäller Amoled vs. LCD. Föredrar svärtan på Amoled så klart men inte känslan av att titta på papper istället typ. Tycker om det mer "glossy" som LCD ger. Men jag har inte stört mig på svärtan på Mate 8.
Det är en vanesak. man vänjer sig snabbt med den skärmen man har. Enda amoled skärmen jag har haft är Galaxy note 1, den var väldigt ljusvag och inte lika imponerande som dagens amoled.. jag kollade på note 4 i butik och jag tappade nästan hakan av den telefonen... Men gillade in builden på den. framföralt baksidan och så den där fula hemkanppen så klart... när ska dom överge den ? Det är åtminstonde bra nu att samsung ska sälja sina amoled skärmar till fler tillverkare (bland annat huawei) det innebär att man inte behöver köpa en samsung längre för att ha den bästa skärmen. Skulle jag köpt en samsung skulle det enbart vara för skärmen, att man får klassledande kamera är givetvis en nice bonus. Men jag är också nöjd med att lika 1 år efter när det gäller kamera delen då det är konstant utveckling på kameraror om jag får lika bra kamera som förra årets flaggskepp är jag nöjd.
För att summera batteritiden så kan jag inte minnas en laddning där jag inte fått ut mycket mindre än 1 timme skärmtid per 10% batteri. Rent teoretiskt 10 timmar skärmtid per laddning utan att behöva jobba för det. Mer om man kör väldigt låg ljusstyrka.
Ja fast jag har inget wifi så för mig blir nog batteritiden hälften än din skulle jag tro, jag har dock telenor frisurf