Har kört S7 Edge några dagar nu. Mina musiköron uppskattar att komma tillbaka till denna. Satan vilket fylligt kvalitétsljud i hörlurar alltså. S7 Edge låter inte dåligt den heller men låter platt i jämförelse med Mate 8.
Hmm jag vill ändra DPI på denna telefon men det går inte utan root. Jag tycker visningsläget "liten" fortfarande är för stort. Men det går inte ändra DPI med vanliga ADB-metoden pga Huawei's egen implementering som sätter DPI vid varje boot.
Går i starka köptankar på en mate 8, men en viss osäkerhet finns fortfarande kvar hos mig. Det som talar absolut för är att jag måste ha en mobil med dubbla simkort, en till jobb och en privat. Har en iPhone 6s och en nexus 5 idag och att släpa runt på båda gör mig galen. Jag jobbar en heldel via mobilen, mail, word och excel används dagligen vilket bör underlättas med den stora skärmen. Samtidigt är jag lite skeptisk till det stora formatet, men man kanske vänjer sig snabbt? Batteritiden låter ju väldigt tilltalande, min Nexus är så usel just nu att jag får ladda den 2 ggr per dag medans iPhonen är ny och håller bra i två dagar med jobb användande. Vad skulle ni säga är dealbreakern för att köpa en mate 8? Vänjer man sig vid storleken? Är gränssnittet tillräckligt utvecklat och känns lätt att använda? Beslutsångesten är total. Fridens liljor!
Det finns bara en sak jag inte gillar 100% på min mate 8 och det är kameran. Allt annat har varit helt perfekt. Den är faktiskt mindre än vad man tror trots sin 6" skärm. Inga problem att ha den i jeans . Just nu är det faktiskt den ända dual sim som lockar mig. Spanar lite på s7 edge dual sim men är mest för att man älskar prylar. Skulle jag bara gå på hur nöjd jag är med min mate 8 och alla krav den uppfyller skulle inte behöva byta telefon på mycket länge.
Inte värt "uppgraderingen" till S7 Edge. Har båda idag. Mate 8 är snabbare och mer responsiv. Det enda som egentligen är bättre på S7 Edge är skärmen och kameran i vissa fall (notera vissa fall). Gjorde kameratest mellan de två igår kväll inomhus i dunkelt ljus och Mate 8 hade märkbart bättre bilder på alla sätt och vis. Men i dagsljus spöar S7 Edge Mate 8 enkelt. Finns exempelbilder i sandlådetråden om du vill titta. Från denna post och framåt kan du se lite samples: www.swedroid.se%2Fforum%2Findex.php?posts/1856995&share_tid=130953&share_fid=2629&share_type=t
Vad har du att förlora? Telefonen flyter på som oljad blixt, batteritiden räcker mer och väl över 1 dag. Du slipper bära två telefoner och det är trots allt fortfarande Android OS som liknar iOS så det är som att trycka ihop båda dina telefoner till en. Sen att designen skriker premium, grym kamera (enligt min mening, inte bäst men mer än bra) gör inte saken sämre :-)
Trist att temamotorn har blivit så kass med EMUI 4. Hittar inte ett enda tema som ändrar Settings med mera. Mörkare tema kan man ju bara drömma om. Det gick ju i alla fall att hitta till EMUI 3.x.
Dont worry, lär väl dyka upp en portad miui till våran mate sooner or later, då kan du lugnt hitta ett mörkare tema
Till och med Samsung har ju en väldigt komplett temamotor idag. Blev faktiskt imponerad utav den med undantaget att man inte kan välja delar från olika teman som på flera Kinesiska märken.
Loverboy @Leo83 du som har root och grejer. Har du även installerat Viper4Android på denna telefon? Inte för att jag kan tänka mig att det behövs då ljudet redan är makalöst bra. Första telefonen jag kännt så med. Ser inget behov då den låter så rent och klart som den gör. Känns som man skulle förstöra det härliga ljudet med ljudmods.
Nej har inte installerat sånt på år och dag, hade det på Nexus 5 en gång i tiden men mina öron märke ingen skillnad [emoji16]
På vissa telefoner har det faktiskt gjort mindre underverk när jag hölls med det förr. Man har så att säga kunnat "simulera" den typ av ljud Mate 8 har fast givetvis inte samma kvalité eller rena ljud eller djupa dynamik. Känns därför som det vore lite counter-productive att installera det på den här luren. Var bara lite nyfiken.
Saken är att trivs du med S7 så är det bara att köra med den istället Känns som att många försöker hitta bra ursäkter för att inte erkänna att man kanske vill ha en annan mobil istället host SAMSUNG. Men för mig är Mate 8 grym och det är riktigt synd att en hel del missar telefonen för att andra märken syns mer. Vi kanske inte har lika många inlägg som S7-delen, men det betyder inte att vi har gjort en dålig affär. Våran mobil är faktiskt grymt snygg, bäst batteritid (vad jag har upplevt iaf), snabbare än stålmannen och väldigt kompakt för att vara en 6tum. Så till er alla som har en Mate 8, enjoy it :-)
Så blev det en Mate 8 iaf. Fantastisk må jag säga. Såklart ljusår bättre än min gamla Nexus 5, men även trevligare än iPhone 6s.
Det blir custom ROM på min Mate 8 idag. Jag vill verkligen kunna ändra DPI då jag tycker visningläget "litet" fortfarande är för stort. Var det mycket bök @Leo83 ?