Har svårt att tro att desire inte skulle få 2.3, DZ och DHD är ju inga ersättare till Desire, dom är syskon, Desire = riktigt bra allround telefon, med bra prestanda, ("Now everyone else is behind you")* Desire Z = Bra för arbetsmänniskor som måste hålla ordning på mycket text, ("No jumping between email accounts")* Desire HD = underhållnings lur, till personer som vill ha det där extra när dom kollar film/spelar spel ("Super-Fast internet")* Så som jag ser det så är alla 3 fortfarande storsäljare, och en serie som HTC satsar hårt på, och tror inte att dom ger upp hoppet för storbror när han får syskon det skulle ju bara vart elakt *quotes från htc's hemsida, övertexten till varje telefon) som jag skrev, det här är vad JAG tror sen får vem som helst tycka vad som helst, vill nån vägra tro att det kommer, Fine. You like suprises? you will get one
Fast Desire HD är ju en uppföljare till Desire, på samma sätt som att Desire var en uppföljare till Hero. Magic - Februari 2009 Hero - Juli 2009 Desire - Februari 2010 Desire HD - Oktober 2010 See a pattern? Kan ju kika på hur uppdateringarna har tryckts ut till ovanstående modeller efter att uppföljaren har kommit. Men jag hoppas verkligen på att det kommer, ingen skulle bli gladare än jag om det gjorde det. Men gör det inte det så har jag ändå rootat och tankar bara ner en 2.3 rom.
Inte mycket som stämmer där vandergift..ser inget mönster, dessutom släpptes de aldrig de månaderna utan presenterades runt då..Desire va inte uppföljare till hero, hd o z e ett komplement till Desire inte ersättare, Desire fick ny färg för att hålla den vid liv. HTC har inte presenterat några gingerbread lurar för 2011, återigen ett tecken på att de inte har nåt förrän tidigast april..vilket gör att de har tid att uppdatera lite lurar. De snackades en del om nya sense till Desire, inte kommit, ska de komma, varför skulle de inte bara slänga de direkt på 2.3, kanske de inväntat 2.3 eftersom de ändå tvingas sätta 2.3 på hd och z.
Oavsett om dom släpptes eller presenterades så har det hittills gjorts på ungefär en halvårsbasis, vilket är mönstret jag fiskar efter. Uppföljare i ordets korrekta mening kanske den aldrig har varit, men dom telefoner jag har listat där är HTCs flaggskepp inom Android, och på det sättet kan man se dom som uppföljare till varandra. Jag som har varit med ett tag i den här karusellen backar nu respektfullt ut ur diskussionen innan den här tråden spårar iväg som ett otal andra HTCtrådar som berör uppdateringar har gjort.
Jo lite tråkigt att det blir så =/. kan folk inte ha en vettig diskussion utan att börja kasta skit runt sig
Titta, titta! Titta vad det står hos IDG. "HTC har redan börjat trycka ut uppdateringen till sina kunder." Nej men oj då.
Nr1 är IDG en skittidning vilken har samma journalistiska värde som Aftonbladet. Nr2 är den artikeln bekräftat felaktig av flertalet här på forumet och är även med IDG mått mätt ett riktigt bottennapp. IDG blandade förmodligen ihop det med den vanliga systemuppdatering som Desire råkade få samma dag som 2.3 presenterades. Ingen telefon kommer få 2.3 innan Nexus One, vilken är bekräftad om ett par veckor Nr3 vet jag inte varför jag ens svarar, trodde jag lovade mig själv att släppa den här diskussionen Aja, IDGs galenheter brings out the worst in us. *signing out*
Står inte vilka telefoner det är, men det är nånting ifall, http://www.t3.com/news/htc-android-2-3-update-confirmed?=51619 "HTC has confirmed that its current batch of Android phones will be getting a boost to the all-new Gingerbread version of the OS."
Om Desiren får gingerbread så är det mer än vad jag någonsin förväntat mig av HTC. De som fortfarande klagar på HTC efter det tycker jag ska byta till Samsung
Jag har svårt att tro att HTC skulle lämna Desire bakom sig. Det är fortfarande en av de mer populära telefonerna och den som helt klart skaffade sig mest buzz under 2010. Jag tror inte HTC ser Desire-kunder som redo att köpa ny telefon redan, och nöjda kunder är återkommande kunder.