Angående moderaterna i forumet.

Diskussion i 'Sajtrelaterat - hjälp och förslag' startad av ppppp3, 14 mar 2012.

Trådstatus:
Stängd för vidare inlägg.
  1. ppppp3

    ppppp3 Bannlyst Bannlyst

    Blev medlem:
    14 mar 2012
    Inlägg:
    3
    Mottagna gillanden:
    2

    MINA ENHETER

    Det här är papinho här som skriver och jag bryr mig inte ett jävla smäck om ni bannar mig igen men jag kommer ändå skriva det här för att be adminstratören se över vilka moderatorer som utnyttjar sina rättigheter.

    Det hela började med att Dirk Diggler skrev i denna tråd -> https://swedroid.se/forum/showthread.php?p=937670#post937670

    Varför WP7 är så jäkla bra. Självklart är detta ett forum där man har rätt att yttra sina åsikter. Trött som jag är skrev jag det här inlägget -> https://swedroid.se/forum/showpost.php?p=938231&postcount=39

    Efter ha skrivit det inlägget får jag ett PM av Diggler (som jag tyvärr inte kan komma åt eftersom jag är 'bannad') där han kallar mig idiot för att jag kritisera operativsystemet Windows Phone. Jag kopierar PM:et och skriver in den i tråden. Efter 10 sekunder blir den raderad. Jag skriver den igen och så blir den raderad igen, av Reconnnn som utnyttjar sina rättigheter som moderator i forumet. Efter 5 min får jag PM om att jag blivit avstängd 1 vecka pga jag skrivit ett inlägg igen efter han raderat den(legitim anledning eller hur?) och Diggler? Ja han kallar folk för idioter åt höger och vänster, han får ingen varning eller tillsägelse, legitimt.

    Det jag ber adminstratörerna i den här sidan att sluta anlita moderatorer som är under 18 år, som inte kan urskilja rätt eller fel och som har vett i skallen. Jag har ingenting personligt varken mot Reconnn eller Diggler men efter den här incidenten så känns det som att jag har det. Jag kommer aldrig mer återvända till Swedroid efter ha spenderat otroligt lång tid i forumet med att hjälpa medlemmar och behövande, men när adminstratörerna i sidan börjar få större koll på sina moderatorer och ser att de utnyttjar deras rättighter samt åtgärdar detta på något vis så kanske jag återkommer. Jag har i flera år spenderat tider i forum men aldrig sett maken till en sådan sandlådenivå Reconnn höll idag. Inte nog med det, Diggler beter sig som en barnunge och kallar mig idiot för att jag kritiserar ett operativsystem? En legitim är dock att ge varning till Diggler som kallar mig idiot och ber mig att dra åt helvete indirekt, inte att banna mig från sida pga jag skrivit ett inlägg som en moderator hade raderat. Sedan att Reconnn tar parti för Diggler -> https://swedroid.se/forum/showpost.php?p=938460&postcount=52 stärker inte hans chanser direkt att väljas om som ansvarig för forumet. Patetisk.

    Jag bjuder på stavfel.
     
    Last edited: 14 mar 2012
    Dirk Diggler gillar detta.
  2. neddie

    neddie Android Medlem

    Blev medlem:
    22 jul 2010
    Inlägg:
    6 953
    Mottagna gillanden:
    1 057

    MINA ENHETER

    jag som läste tråden säger helt enkelt: what goes around comes around ;)
    lätt att bli husblind över sitt eget beteende ibland.
     
  3. ppppp3

    ppppp3 Bannlyst Bannlyst

    Blev medlem:
    14 mar 2012
    Inlägg:
    3
    Mottagna gillanden:
    2

    MINA ENHETER

    1.Husblind? Så du menar att jag INTE får kritisera det operativsystem som herr Diggler älskar? Då verkar du inte ha alla hästar i hagen. Detta brukade vara ett bra forum, tills idag.

    2. Anser du att det är en legitim skäl att banna mig från forumet pga jag skrev ett inlägg igen som Reconnn radera? Och att Diggler får gå fri, efter ha kallat två medlemmar för idioter?

    Var god svara mig.
     
    Last edited: 14 mar 2012
  4. neddie

    neddie Android Medlem

    Blev medlem:
    22 jul 2010
    Inlägg:
    6 953
    Mottagna gillanden:
    1 057

    MINA ENHETER

    jag menar ingenting så försök inte lägga ord i munnen på mig tack.
    ha en bra kväll det ska jag ;)
     
  5. ppppp3

    ppppp3 Bannlyst Bannlyst

    Blev medlem:
    14 mar 2012
    Inlägg:
    3
    Mottagna gillanden:
    2

    MINA ENHETER

    Då kanske det vore bättre om du inte skrev öht om du inte mena någonting. Om jag hade blivit bannad av legitima skäl som t.ex förolämpad någon medlem eller dylikt så hade jag aldrig i mitt liv tagit min tid och skrivit ihop detta.
     
    neddie gillar detta.
  6. Ascii

    Ascii Android Expert Medlem

    Blev medlem:
    23 nov 2010
    Inlägg:
    10 160
    Mottagna gillanden:
    3 144

    MINA ENHETER

    Många tycks ha kommit på dålig fot med moderatorerna men inget händer, tyvärr.

    Sent from my Nexus One using Tapatalk
     
    Qrac gillar detta.
  7. Snusdus

    Snusdus Professional Droid Medlem

    Blev medlem:
    18 nov 2010
    Inlägg:
    2 174
    Mottagna gillanden:
    259

    MINA ENHETER

    Håller delvis med. Blev bannad en vecka för ett tag sedan och fick inte ens en vettig anledning. Har skickat pm och frågat men aldrig fått svar. Dock ska man väl inte lägga upp ett pm direkt i en tråd, om det stör dig är det väl bara att vidarebefodra till en moderator..

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
     
  8. pppp4

    pppp4 Bannlyst Bannlyst

    Blev medlem:
    14 mar 2012
    Inlägg:
    1
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Bra! Då kanske vi får vår röst hörd i och med denna tråd. Jättebra att folk vågar ta upp denna kamp om moderatorer som utnyttjar deras rättighter. De är för fega för att svara och bannar direkt, fega bakom skärmen och troligvist fega IRL.

    Jag lägger upp den om jag känner för det, och det ska varken Reconnn eller någon annan ansvarig hindra mig ifrån.

    Jag förväntar mig dock inget svar eller åtgärder från mannyb eller bernard men jag vill gärna se flera medlemmar som vågar stå upp mot denna kamp
     
    Last edited: 14 mar 2012
  9. wmb

    wmb Android Veteran Hedersmedlem

    Blev medlem:
    19 okt 2009
    Inlägg:
    7 761
    Mottagna gillanden:
    2 626
    Operatör:
    Halebop

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Halebop
    Nu är jag inte inblandad i detta, men du begår helt klart överträdelse när du skapar nytt konto efter att ha blivit bannad.

    Det kan du omöjligt säga något om
     
  10. Reconnnn

    Reconnnn Professional Droid Hedersmedlem

    Blev medlem:
    9 mar 2010
    Inlägg:
    2 809
    Mottagna gillanden:
    263

    MINA ENHETER

    Du kan få en förklaring till om du vill skicka ett mejl till jakob511329 [at] hotmail.com. Så ska jag ge dig en förklaring.
     
  11. Reconnnn

    Reconnnn Professional Droid Hedersmedlem

    Blev medlem:
    9 mar 2010
    Inlägg:
    2 809
    Mottagna gillanden:
    263

    MINA ENHETER

    Paphion ville ha en förklaring så får han detta. Har redan medlat detta till honom men han ville att jag skulle posta det publikt så då gör jag det.
     
Trådstatus:
Stängd för vidare inlägg.