Jag undrar lite hur de planerar att göra. Kronan har ju blivit svag, så om de bara prissatt rakt 1:1 med tex euron skulle det bli för attraktivt att exportera från Sverige till andra regioner där telefonerna i sådana fall är dyrare.
Enda utvägen är väl om de kör något med operatörerna, då det inte direkt blir praktiskt att sälja dem vidare då i någon större omfattning. Att man säljer lite billigare till operatörerna så de kan "subventionera" priset något, och den vägen få fler telefoner sålda. Blir ju intressant att se hur det kommer se ut. Alternativt börjar bara operatörerna med 48 månaders avbetalning som någon annan var inne på, men det leder ju samtidigt till att tiden mellan uppgraderingar kommer dröja längre, vilket inte direkt är till nytta för Apple i längden.
För jag menar, det kommer ju en brytpunkt som du säger, där konsumenterna blir ovilliga att uppgradera längre. Det normala vore ju då att sänka priset en aning och kanske ha en något lägre vinstmarginal per enhet i utbyte mot fler sålda enheter, men det är ju svårt för en aktör som Apple att göra, utan att man bidrar till att skapa en stor gråmarknad.
Last edited: Aug 30, 2023