I know the feeling. Har råkat radera några tusen kort själv av misstag så numer tar jag det till extrema längder när det gäller kort och liknande personliga filer.
Använde Dropbox innan för uppladdning av bilderna automagiskt men har upptäckt att dom förstörs, namnen ändras och egenskaper försvinner. Nu när g+ laddar upp originalet så blir det det. Och även bitcasa som har automagisk uppladdning av bilderna. Det är ju enkelt att ladda ner från Google med deras takeout så slänger in filerna i min freenas. Skickat från min Nexus 4 via Tapatalk 2
Förstörs? Vad spelar det för roll vad dom heter,dropbox lägger t.o.m till tiden vilket Samsung kameran inte gör i namnet Skickat från min GT-N7105 via Tapatalk 2
Nu tycker jag det. Så här namnar nexus sina bilder, "IMG_20121230_182904" Och så här ändrar Dropbox bilderna namn till "2012-12-30 18.29.05" och enligt mig så förstörs det. Visst det är liknande namn men ändå. Och man kanske skulle titta upp saker innan man säger något, angående om egenskaperna, dem finns kvar var bara datorn som gnällde när jag flyttade filerna från dropbox mappen på skrivbordet till nasen.
Det försvinner inte men du kan inte ladda upp nåt förrän du har raderat tills du kommer under det du hade innan du fick 48gb Skickat från min GT-N7105 via Tapatalk 2
nej dropbox funkar fint utan jailbreak! i en iPhone kan du dock inte välja standardprogram för funktioner som du kan i android, t.ex bara hålla in fingret på en fil och välja "ladda upp i dropbox", utan du måste gå in i appen först. med jailbreak kan du dock välja standardprogram osv. inget stort problem men när man ändå jailbreakat så är det ju bekvämt!