ext4 fast mount tycker jag märktes lite skillnad av, mer skillnad än själva ext4 konverteringen.
ext2 cache loop skulle jag väl inte rekommendera men gillar du det så
Vill du testa nåt riktigt snabbt så kan jag rekommendera laststufo's SOK kernel, har faktiskt övergett speedmod till förmån för den nu. Den innehåller voodoo sound, bln osv också, men är bra mycket snabbare och med OC/UV möjlighet.
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=811660
Kör 1,2Ghz som max klock fast undervoltat till samma volt än vad som är stock för 1Ghz. Får bättre batteritid än med speedmod faktiskt, och luren är bra mkt snabbare. Flashade in speedmod en sväng när jag krånglade lite med inställningar och den kändes helt plötsligt hopplöst seg. Något jag aldrig tidigare upplevt.
SOK är riktigt snabb även utan överklock, det krävs dock lite meck med script för att ändra vissa inställningar, inte speciellt användarvänligt kanske även om jag gillar det personligen.
Ger typ 1100 i quadrant utan lagfix såklart

Men känns sjukt snabb, finns en bunt med olika lagfixes, ext2/3/4/4nj, JFS osv.
Click to expand...