OEM är det nog inte många batterier som är.. En telefon smälter inte av ett batteri, det skulle isf vara om det var fel volt lr om mah vore lägre än 1230 som någon fara skulle uppstå vill jag säga. Men vi får se, ja vill mest bara se hur det skulle funka
Någon som har testat denna? http://www.blocket.se/stockholm/HTC_Desire_HD_Batteri__hogkapacitetsbatteri_30806239.htm?ca=11&w=3
Mitt batteri klarar inte ens 9-10 timmar och då använder jag den MAX 1 timme, gör inget speciellt heller.. ibland kollar jag bara tapatalk & tweetdeck, det enda som synkas är facebook en gång om dagen, mail varje timma.. tweetdeck synkar väll varje halvtimma men jag kan inte tänka mig att det är mina synkninkar som ligger och drar. Vad är det som slukar så MAKALÖST jävla mycket ström? Skärmen ligger på 25% EDIT; ja ofc är usb-debug fixat När jag kollar batteri-apps så står det att skärmen slukar 90% oavsett om jag kör 5% ljusstyrka
Den fördelar procenten, om du inte gjort så mycket på den så är det inte så konstigt att skärmen tar mest
Hur blir det då? Hur blir det nu då, ska man önska sig ett större- eller ett extra originalbatteri i julklapp? Visade det sig att Mugen inte var vad alla hade hoppats på?
Klassiskt Kina-batteri. Det sägs iofs inte annonsen att det är ett orginalbatteri från HTC, vilket det såklart inte är enligt min uppfattning. Låter kvalitébiten hanteras av någon som testat batteriet. Det intressanta är 20-25% ökad användning. Efter 15h användande (give or take..) idag, i kall väderlek, kom notifikationen "15% batteristyrka kvar". En 25%-ig ökning med ett 1500mAh-batteri hade alltså gett mig 18,75h istället. Tycker således att dessa mirakel-förklaringar om starkare batteri är aningen överdrivna.... 160kr är inte heller en fantastisk summa pengar, vilket gör saken mindre allvarlig all-in-all, för presumtiva 3h extra användande. Kollade status på telefonen. Det som drar mest batteri är inte helt oväntat skärmen och bakgrundsbelysning. Haft nätanslutning vid behov, samt display på lägsta ljusstyrkan under merpart av användandet och släckt ner displayen vid idle. Förbrukningsandel: 92% !
Min första dag körde jag med max ljusstyrka, angry birds 1 timme, surf 1 timme, och massa musik och då räckte betteriet typ 10 timmar. Min andra dag så hade jag skärmen på 30% och bara ringde och smsade lite. Då var batteriet på 40% kvar när jag gick och lade mig efter 18 timmar. Helt okej med andra ord.
Jag har köpt två såna batterier på Ebay, men har ännu inte testat dem i telefonen. Ligger hemma och "skräpar"...
Vet inte alls om detta stämmer men efter att jag började ladda dhd´n med USB, efter att hemordroids nämnde det i någon av hans videor, så jag upplever att jag får längre batteritid. Det ska tilläggas att detta är min första android och i samma veva som detta tips så började man lära sig mer om hur mobilen funkade och kanske hittade en mer sparande användning. Någon som tror på detta?
fick hem 2 st 1600 batteri idag, och för en gångs skull ska jag ladda de efter anvisning 10 timmar stod det på förpackningen... ca 200kr på ebay.co.uk för båda inklusive frakt.
så nice! du får gärna berätta om dem funkade bra eller dåligt. det lär ta ta mer än en gång för att se om dem fungerar bra! så efter ca 4-7 laddningar får du gärna berätta hur dem fungerar. är i grov behov av bättre batteri, så äre bara, spotify slukar som tusan! speciellt när man streamar och lyssnar samtidigt så är det så mkt som drar. har offlinat låtarna men har slut på utrymme xD
tycker redan att batteriet höll längre efter en laddning körde ut telefonen helt idag för att få bästa prestanda på laddningen. urkopplad idag kl 6.00 dog ca kl 21.00 ändå spelat en del Angrybirds
låter bra det! ändå nästan 25% mer energy i det batteriet. kul att höra. länka gärna från dit du köpte den?