Har spelat hela morgonen och spelar bort lunchen på jobbet nu. Kör fortfarande clio! Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
Fick ett privat meddelande kring hur man ändrar save.dat så det är lika bra att jag skriver hur man gör här ifall det är fler som undrar. Jag använde följande hex editor för att ändra värdena på i save.dat: http://frhed.sourceforge.net/ Se bilderna nedan för exakta offset ska ändras (förslagsvis till "F").
Riktigt skoj dehär nu, fick igång de tillslut, men det är för enformigt, skulle vart mer som Drag Racer v3, trist att inte kunna styla bilarna något.
Rätt roande , men varför rör sig bilen från vänstersidan till högersidan när man "kör om" nån?! Otroligt fel gjort
Medger att detta spelet är riktigt kul! Provade igår första gången... satt i soffan i nästan 2h i sträck! När hände det senast!? https://market.android.com/details?id=com.creativemobile.DragRacing
Tackar för tipset, riktigt kul i all sin enkelhet! Hörde ryktas om att det kommer uppdateringar med bl a motorcyklar - men jag har inte läst det personligen kanske jag skall inflika...
COMING SOON: - New cars! (...and bikes at some point, but shhhhh - IMPROVED MULTIPLAYER with player names, ratings etc - More information about cars and opponent cars - Car customization and tuning: rims, color, gear ratios
Helt otroligt hur många timmar man lagt ner på de här spelet, äger dock inte mer än en fullt uppgraderad scuderia och har tuneat utväxlingen toppfart på 256mph o runt 12:500 på ½ mile. Btw, flera stycken som gnäller över fuskare på market, har de inte upptäckt tune uppgraderingen än eller syftar de kanske på de som mixtrar med sina savegames?
Kör man en lvl2 bil på 4.55s på en kvartsmile då får man mecka bra med utväxlingen. Sent from my Desire HD using Tapatalk
Gör så du kan ändra utväxlingarna i växellådan samt ställa in hur mycket lustgas du ska använda, Mycke gas=kortare burst eller längre burst med inte samma kraft.
Jag har lagt in 2.3.4 och för tillfället tappat root access på min Nexus One men om jag inte minns fel så låg den under /system/data i någon undermapp. Det krävs som sagt root access och en fil browser så stödjer att man bläddrar i dessa normalt skyddade kataloger. Själv använde jag Root Explorer.