Jag brukar ha stenkoll på det hela men missade HELT att Greenly hade timpris
Håller med. Jag brukar ha stenkoll på det hela men missade HELT att Greenly hade timdebitering när jag tecknade det för några månader sedan. Att styra matlagning, tvättmaskin och tumlare utanför "primetimmarna" är i princip omöjligt vilket lett till onödiga kostnader för oss. Kollade bara vem som hade billigast rörligt 12mån pris när jag tecknade och missade helt timdebiteringsdetaljen klantigt nog.
Är inte skitsugen på skenande elpriser nu i vinter även om det är en gnutta för sent egentligen för att teckna fastpris, men fann detta som verkar nästan orimligt billigt givet dagens situation? Jag måste nästan missat någon viktig detalj här från Lumo Energi?
Gäller Göteborg SR 3:
12mån- fastpris:
Elpris: 83 öre/kWh
EnergikällaMix 0 öre/kWh
Fasta avgifter0 kr/mån
Påslag 0 öre/kWh
Tillval Bytesrätt 35 kr/mån
Hade ju ALDRIG tecknat 1årsavtal under denna perioden, men bytesrätten tillåten att man byter avtalet 1 gång per år när elpriset sjunker (jag tänker runt maj-juni, antar att avtalet då också ev. förlängs 1 år från tillfället dock).
Men det elpriset i SR 3 känns annars omöjligt att komma ner till?!
EDIT: Ja det tro fasen det var billigt, det är bara en förhandsbeställning som börjar gälla först 1/3 2022. Jag läste såklart 3/1 när jag ögnade igenom det snabbt igår. Då var det också skit. Attans, är verkligen inte sugen på att härda ut denna vargavinter på befintligt avtal, men inte heller sugen på att teckna något längre avtal på +130 öre/kwh... suck.
Hade kundkraft förr och tyckte det var smidigt, men någongång så tecknade de någon klåparleverantör som ENDAST tillhandahöll epostfaktura utan autogiro och inte heller efakturamöjlighet och då tröttnade jag då epostfaktura är det sämsta jag vet. Undra hur det blir om man går med i kundkraft nu på fastpris, är man med i omförhandlingen senare 2022 då tro?
Last edited: 13 december 2021