Jag har köpt en P30 pro av elgiganten i helgen över disk får se hur det går.
Jag var inte medveten om denna tråd här eller på Sweclockers innan jag gjorde köpet utan bara en "dum" kund fast som har jäkligt bra koll på vad elektronik kostar.
Men jag har ju köpt en P10 av
Tele2 för några år sedan med en liknande deal, tror det var 100:- månaden i 24 månader + 200 för abonnemanget.
Men det var inga problem att säga upp abonnemanget direkt och köpa telefonen för totalt 2400:-
Så länge man sa upp abonnemanget inom 6 dagar och inte ringt eller skickat sms slapp man dessutom första månades avgifter.
För något år sedan fick jag dessutom köpa 3st RTX 2080 av Elgiganten när de satt fel pris på dem, de skulle vara nedsatta 300:- men någon hade skrivit ut på skylten 3000:- rabatt så jag tog alla 3.
Dom skruvade på sig i kassan och sa att det var felmärkt men det var inget han kunde göra så jag fick ett grafikkort för 5300 som normalt kostade runt 9000:-.
Visst kändes det att dra 15900:- från mitt konto men det var en bra deal.
Click to expand...