Facebook prioriteras i kontakter?

Diskussion i 'Desire - Frågor och problem' startad av cnord, 2 maj 2010.

  1. cnord

    cnord Adult Droid Medlem

    Blev medlem:
    17 feb 2010
    Inlägg:
    581
    Mottagna gillanden:
    22

    MINA ENHETER

    Har sökt här efter svaret på en fråga, och om den har behandlats i den stora ådriga tråden om buggar i Desire så ber jag om ursäkt för dubbelposten, men jag har inte lyckats hitta något.

    En vän till mig har lagt in sitt mobilnummer på facebook enl formatet "+46 (0)7xxx xxxxxx". Mitt första problem är att telefonen inte lyckas lista ut hur den ska slå det numret utan bara säger ogiltigt nummer, fast det kanske är mycket begärt.

    I mina google-kontakter är telefonnumret korrekt formaterat som +467xxxxxxxx. På "kontaktkortet" för kontakten står endast facebooknummer, när jag redigerar kontakten står endast det korrekt formaterade gmail-numret. Varför är det hardcodat att Facebook ska gälla framför Gmail? Och varför hittar jag inget sätt att redigera detta?

    Ber än en gång om ursäkt om denna frågan behandlats tidigare.
     
  2. accagas

    accagas Baby Droid Medlem

    Blev medlem:
    25 apr 2010
    Inlägg:
    18
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Jag har samma problem
     
  3. Fritte

    Fritte Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    18 mar 2010
    Inlägg:
    74
    Mottagna gillanden:
    4

    MINA ENHETER

    Jag har oxå samma problem. Finns det någon lösning på det?