Så vid midnatt hade paketen med ifånen i lämnat där jag bor och via Gbg anlänt till Jönköping. Nu är det bara lika långt kvar på E4:an till Ljungby dit alla returer verkar gå. Den borde vara där senast i e.m. Hoppas sedan att de snabba med mitt ärende...Jag vill ha en DHD nu!
Jag beställde min Acer Liquid via Pixmania, fungerade bra, till och med när displayen gick sönder och jag fick skicka i retur. Riktigt bra retursystem. Däremot är dom ju kända för sin halvdassiga kundtjänst över telefon... //Nik
Pixmania oftast får sina grejer från huvuddlagret i Frankrike och sen vidare via olika företag till Sverige. Låter mer rimligt än alla andra förslag hittils. Har bara bra att säga om Pixmania och speciellt för deras otroligt snabb leverans.
Jag pratade nyss med 2020 och detta är det senaste infot. De ska få första leveransen i första veckan i November. Även en liten mindre leverans andra veckan i November. De kommer inte att kunna uppnå att fylla i med leveranser efter den efterfrågan som finns. Efter andra leveransen vet ingen när de tredje, fjärde mm l kommer att komma dvs det kan dröja. Det verkar stämma även med andra leveransföretag dvs att de kommer att få lika mycket i två omgångar och sedan förväntas en pause med leveranser. Så det gäller att få DHD-n levererad under de två första leveranserna annars kommer vi att få vänta länge. Så hugg in allt vad som går för att få den så tidigt så möjligt. P.S. jag kommer inte att skriva vad Expert säger i framtiden eftersom jag medger att det deras info stämmer inte.
Mycket möjligt. Varje gång man flyttar datum så flyttar man till nästa batch. Men bara vad jag tror rent logiskt.
Jag hoppas det och borde fungera så. Jag skulle gärna beställa min DHD någon annanstans just nu men jag är bunden till Expert pga försäklringsärendet på min förra telefon och det suger måste jag säga trots att jag får den ifall den kommer. Så till er alla kolla läget överallt. Jag sitter fast.
Bull3n...du kan ringa och prata med vem som helst på 2020 och säg att du är intresserad att fråga ang. desire HD på detta nr.08 – 632 73 10 Fråga efter vilka de leverar till så får du bättre försprång till var ni kan beställa. P.S. ni andra ring inte och terorisera dem för då får vi inga svar och låt Bull3n göra det. Han återkommer med vad de har sagt OK. Vissa tålamod nu.
Fick detta svar från The Phonehouse, så inte heller de verkar veta något, men någon gång nästa vecka kan kanske vara en bra gissning.
Äntligen nu är min Ifåne tillbaka i Ljungby.. hoppas ärendet går fort nu Fan.. Den har mellanlandat i Värnamo..... På väg igen... Posten sköter sig!
Pratade nyligen med katshing och de sa att jag ligger på plats 161 och att de förväntar sig få in det första leveransen nästa vecka
La en beställning med kontantkort hos Tele2. Har redan abbonemang hos dem. Antar jag kan byta till mitt simkort utan problem den bör väl vara låst till Tele2 och inte till det enstaka kontantkortet? Låter väl netonetbeställningen ligga kvar "ifallatt" tills dess att Tele2 levererat telefonen.
Min beställning hos komplett står fortf 29/10, så man kan ju alltid hoppas att de får in dem i dag eller i morgon. Men ja tror nog på tis tyvär