Om det bara vore så lätt.. Får se när DHL ringer annars kanske man kan muta en kollega att ta en liten omväg med samåkningen efter jobbet. Håller fan tummarna så hårt så jag muskelskador!
Ringde nu till expansys och pratade med en trevlig tjej, hon sa att min beställning inte var med de som skulle levereras idag. Tråkigt nog sa hon att de endast fått in 75 st idag, men att det skulle komma fler i veckan. Så jag håller kvar min andra bokning på komplett som har datum 29/10 och inväntar den. Ang avbokning så sa hon att man kunde avboka när den var packad tom så det känns rätt skönt. Upploppet har startat nu boys!
Lycka till! Väntan går ju lite fortare ändå när man vet att du snart har den i handen! Sen får du mata oss fulla med recensionerna och annat ögon-godis. För mig känns det nästan som ett år att veta att man ska vänta i minst 2 veckor.
Ringde DHL igen (de börjar älska mig.. ) och hon påstod att det inte borde vara några problem och att det antagligen kommer levereras mellan 13 och 16 idag till mig på jobbet. Gissa om Rob är glad idag? Sitter och skakar här i kontorsstolen! Räkna med att en bild på paketet kommer upp i tråden isåfall
Grattis i förskott då Jag har också drygt två låååånga veckor kvar att vänta på min, och det känns som evigheter.. / Magnus
En recension kommer isåfall komma upp ikväll med bilder osv. Dock har jag ingen hightech-videokamera tillgänglig men det avgör ni om ni vill ha videos filmade med en Milestone?
Det jag helst vill veta, det är från er som köpt via Expansys; finns det Svenskt tangentbord? Om själva telefonen, menyer och allt sådant är på engelska, det är bara fine by me, men jag vill gärna kunna skriva Å, Ä och Ö.
Pratat om det tidigare i denna tråd, vi vet inte till 100% om hela telefonen ändras eller om bara lite saker ändras
Tack! Taggad som F#N. Tänkte fråga dig en sak också, då vi beställt från samma företag med samma leverans... Betalningen, sker den endast med lösa pengar eller tar kuriren kort också? Hittar inte den infon på Expansys.se... Hittar inte heller något som säger hur mycket man får diffa i kontanterna; alltså hur mycket växel kuriren har med sig. Något du har koll på om du kört samma leverans tidigare kanske?
Faktiskt inte, 1- står inte alls hur mycket jag skall betala 2- tror inte det går med kort edit- jo läste att det stod hur mycket, men har avbeställt en sak på och inte fått någon ny följesedel
Antar att summan man skall betala är det som står i orderbekräftelsen, i mitt fall 5688:-, men det känns ju som att både jag och kuriren tycker att de där småmynten bara är till besvär.
Nu har jag aldrig handlat från Expansys men min tidigare erfarenhet av DHL, UPS och liknande fraktfirmor är att ha jämna cash på sig. Kuriren har sällan växel.
Det kan jag absolut tänka mig, en frågan är om det är möjligt ens, det kanske blir helt fel i systemet om de inte få på pricken 5688:- Finns egentligen bara ett sätt att ta reda på det här och det är genom att fråga de där trevliga damerna hos Expansys.