Bättre sent än aldrig! Frågan är om man får den hem levererad på tisdagen Skickat från min Nexus 4 via Tapatalk
Den filmen är ju iof ingen nyhet. Återstår dock att se ifall problemet kvarstår. Har själv beställt en vit som jag hoppas går att få ren ifall det skulle bli så.
De jag har pratat med på halebop påstår att den skickas ut till kund runt 15/5. Ingen som vet något på det företaget, olika datum beroende på vem man pratar med. Chansen finns ju att halebop inte fick några mobiler från den första leveransen från Sony, då det inte är ett premieföretag enligt Sonys FB-sida. Halebop och Telia har inte samma lager.
Jag snackade ju med Halebop igår och då sa dom 29/4, dom hade tydligen fått reda på det igår också. Efter att ha chattat med Halebop idag igen så säger dom vecka 19 igen. Tragiskt
Jag tror att ni som har beställt från Halebop kan förbereda er på att vänta lite längre än andra. Min teori grundas på att det har låtit som att den första batchen i Sverige från Sony, oavsett återföräljare, innehåller Smartband. När man beställer från Halebop får man dock inte Smartband på köpet, utan hörlurarna med brusreducering. Bara en teori dock!
Förvånar mig inte det minsta om du har rätt. Dock påstår Halebop att de skickar med bandet, så om det inte följer med så blir det att kräva nån form av ersättning.
Frågade Tre på facebook och hon sa att säljstart var den 29e! Har inte hört när vi som förbokat får den men det borde väl bli samma!
Pratade med Tele2 idag och dom har inte hört nåt om att den lila skulle vara yttligare försenad.. Hon trodde telefonen skulle skickas på måndag
Någon av er som förbokat via Telia som hört nåt mer om datum? Själv har jag fortfarande preliminär leveransdag 2 maj.
Dustin sade att smartband ingår i alla de säljer under "lanseringsveckorna", när jag klagade på att de sänkt priset (de sänkte även min orderkostnad och sade att de skulle återbetala skillnaden). Telefon, smartband och flip-cover för 6071.69 Och för en timme sen fick jag ett mejl som sade att varan lämnat deras lager. Giggity nexus 4, Tapatalk
Valde att avboka min order hos söliga NetOnNet och valde istället ThePhoneHouse. Vet inte hur många extra kunder den här Toni raggar åt TPH via forumen här, men hoppas han får xa provision i alla fall, det är han värd. Hoppas nu på att få telefonen tidigt nästa vecka istället.
Tittade in hos Västermalmsgallerian-butiken. I dag var det en annan säljare. För henne var det inget problem att ge mig ett pris med abonnemanget bundet i 24 mån. Priset matchade nästan Tele2s. Dock kunde hon inte uppge ett exakt datum, utan i slutet av månaden bara. Men jag förväntar mig tisdag, så det blir en kort promenad till butiken då. Eller om det blir samma som med Z1. Den sålde samma butik till mig kvällen innan officiell release.