Återupplivar denna tråd med en fråga. Har en SGS2 och prövade FPSe, spelet startade men jag fick inte upp någon knappsats. Prövat alla olika inställningar men det verkar inte vilja fungera... Finns det någon bättre emulator ute? Vill väldigt gärna spela igenom FF7 igen.
Nix. FPse är den bästa med hästlängder. Det spelar alltså ingen roll hur du har det inställt under "input" inställningar och virtuella knappar?
Testat att dra in någon annan knappsats? Finns det inte funktion för det? Har hårdvaru tangentbord så använder inte virtuellt. Testa att gå över till dess forum på FpseCE Forum - View topic - Fpse for Android Discussion/Feedback och spana. De kan nog hjälpa dig bättre.
tack, ska pröva där. Ingen som har tips på bra spel som fungerar att spela på sin SGS2:a med? Turbaserat såsom FF7 är perfekt då det inte kräver så mycket precisionsarbete vilket annars kan vara svårt på mobilen. Önskar Resident Evil-serien fungerat men är tveksam till kontrollerna på mobilen.
PSX: FF9 är bra, chrono cross, FF tactics, lunar 1-2, star ocean 2'an story, suidoken 1-2 Sen så har vi ju SNES också: chrono trigger, FF6 Alla dessa spel är turbaserade skulle kunna hålla dig sysselsatt i många timmar
Spelar igenom det själv just nu faktiskt. För första gången dock! Har precis fått min första chocobo. Guld spel. Tycker 6'an till SNES är minst lika bra dock.
Lånar tråden lite.. Någon annan, speciellt med Samsung Galaxy Nexus, som har problem med att telefonen blir väldigt varm? Efter att ha lirat 15min är min telefon mycket varmare än om jag t.ex lirar GTAIII eller Shadowgun. Någon som vet hur detta skulle kunna lösas eller vad det beror på?
Kan ni rekommendera några bra spel som typ bil spel, eller något väldigt simpelt som inte kräver att man använder alla knapparna ofta. Köpte Fpse för ett tag sedan men har inte testat appen alls.
Någon som har koll på dom bästa inställningarna för FPse när det gäller SGSII? Ja för bäst flyt kontra snyggast visuellt då.