Jag skulle skippa den här och titta på en annans då det finns lite billigare plattor som kör tegran och har hdmi Sent from my GT-P1000 using Tapatalk
32 GB räcker för mig, men det är lite irriterande att man begränsas. Det finns dock inget bättre alternativ om man vill ha något i den storleksklassen just nu. Vad jag förstår har Xoomen sämre skärm (åsikter, någon?), annars är den ett alternativ. Tycker Asusen eeePad är onödigt stor (dock bra skärm, enligt uppgift) och Acers Iconia är ganska ful i designen. Toshiba borde ta sig i kragen och komma ut med datum och fulla specs (vikt har de inte sagt något om).
Just nu är jag SÅ nöjd med att jag köpte iconian när den kom ut istället för att vänta på denna iPad-wannabe.
Telia börjar skicka ut sina den 15 juni. Så ingen Tab de närmaste dagarna som de sa i förrgår. Men det här är absolut plattan för mig!
Känns som det är väldigt få leverantörer i Sverige på denna när man letar runt trots att den snart skall lanseras. Finns det någon i Sverige som säljer wifi-only modellen eller finns det ingen sådan ännu? Att den är väldigt tunn känns rejält trevligt men utöver det, vad gör egentligen att den slår transformer som har enskilda portar för såväl HDMI och SD samt IPS panel? ....ifall kravet är att den skall ha 3G så är iofs transformer inget alternativ i dagsläget. För min del så kommer jag mestadels använda den hemma och skulle det vara väldigt viktigt att ha uppkoppling på resande fot så får mobilen bli hotspot så är det problemet löst och så slipper jag ha dubbla abonnemang.
Har då ett par frågor som skulle må bra om de besvarades; För att kunna använda Galaxyn är det då ett måste att ha ett kort (SIM-kort) - och om jag redan har abb. hos Telia + Fri surf, blir jag då tvungen att teckna ett nytt avtal? Det finns flertalet varianter och modeller som anses släppas via Samsung, men den variant som har HD-Kamera samt 8 MP-Kamera, vilken är den och när släpps den?
Självklart så måste enheten ha ett SIM kort för att kunna utnyttja 3G men den fungerar att använda utan sim-kort men då får du surfa via wifi. Vill du kunna surfa när du är på resande fot så har du ju några alternativ. Antingen så låter du din telefon vara hotspot (ifall du har en Android mobil med minst 2.X) eller så får du helt enkelt flytta ditt simkort ifrån mobilen. Tredje alternativet är ett tvillingkort (ifall ditt abonnemang tillåter det) eller ett helt nytt abb.
Tack för ditt svar! Har en Galaxy S som mobiltelefon dock vet jag inte hur man skall kunna förvandla den till en hotspot? Skall man kontakta Telia för att kunna veta om det går att få ett tvillingkort och är det någon extra kostnad för det? Kommer man och att kunna ringa med Galaxyn? Förlåt att jag ställer så många frågor.
Det är väldigt lätt att göra den till en hotspot. Nu har jag ingen Galaxy S och jag tycker det vore konstigt ifall Samsung tagit bort detta ifrån os:et men i vanliga Android så hittar du detta via: settings -> wireless & networks -> tethering & portable hotspot. Sedan är det bara att kryssa i att du vill göra telefonen till en hotspot och du kan ställa in vad nätverket skall heta och eventuell säkerhet.
Jaha, där ser man. Tack så mycket. Men, till en annan fråga om du har lust och att svara på, har nu läst i tråden och har förstått att det finns flertalet olika varianter som nu väntar på att släppas, den varianten som italienaren utgår ifrån, vilken är den? och exakt vad är det som skiljer den varianten med de andra kommande via Samsung?
De nya varianterna är 10.1 och 8.9. Siffrorna är skärmstorleken. Dessa är väldigt tunna, tunnare än iPad2. De har även en "gammal" 10.1 som de kallar 10.1v. Den varianten är tjockare men har bättre kamera än den nya 10.1. Titta på denna länken så ser du att det skiljer rätt så mycket när det gäller storleken.
Telia tar 40:- i månaden för tvillingkort om du är privatkund, 100:- om du är företagskund. Dessutom är det en startkostnad på ett par hundralappar. Det är inte helt billigt m.a.o, så antingen får du punga ut, eller så får du köra din Galaxy S som hotspot. Tänk på att om du köper Galaxy Tab 10.1 från Telia så måste du teckna ett eget abonnemang, åtminstone tycker jag att det är så det ser ut på deras site. Det går inte att ringa med Galaxy Tab 10.1 (eller 10.1v eller 8.9 för den delen).