Denna tråd verkar gillas av Tattoo-ägare. Klistrad! I mån av tid kan jag nog fixa lite info-länkar till apps etc. Får se vad jag hinner med!
/request gameboid lite har hittat gameboid men den verkar behöva konfigas. nått om någon fil som inte hittas. Note: denna tråd äger!
Tackar den vill jag ha. Men den var packad och när jag packar upp får jag fram följade filer. META-INF, res, AndroidManifest, classes.dex, resources.arsc, vilken eller vilka ska jag föra över till telefonen för att kunna instalera? prövade att ta hela den packade filen men det gick inte.
drop-box är ett bra ställe för oss tattoanvändare att få tag på apk filerna. Men många av filerna på drop-box är zip och jar filer, hur instalerar jag dessa?
Ska försöka svara på ett gäng frågor: Det är faktiskt ingen skillnad på en zip-fil och en APK... apk ÄR zip och viceversa. Så om det dyker upp en zip-fil i droppen; ladda hem den och döp om den till apk och installera som vanligt (packa alltså aldrig upp filen). Ang Gameboid: Både Gameboid Lite och Gameboid fungerar perfekt på Tattoo. Det du behöver är en rom-fil från gameboyen, GBA_bios.bin. Finns nu i droppen.
Laddade upp Glympse till Dropboxen. Det är en gammal version men den enda jag hittat. Riktigt härlig visa-var-du-är-app.
Att döpa om filen i datorn går inte eftersom filen heter .apk men man ser på ikonen att det ärr en zip fil. efter att jag fört över filen till sd kortet ser man att filen heter bloo_v1.4.3b.apk.zip men det går inte att döpa om filen in telefonen heller för det klarar den tydligen inte av. vilket resulterar i att telefonen inte känner igen filen och kan inte instalera den.
jag får då inte htc sync att fungera, under instalationen gnäller den över att vissa drivrutiner i windows 7 är för nya, men installationen forstätter ändå, o programmet startas, men den ser inte att telefonen e ansluten, nå tips nå ?
Ta bort allt som har med htc sync att göra. Anslut mobilen via usb och välj hard drive istället för sync i listan på mobilen så borde du få upp den som en extern disk. Så kan du iaf lägga in apps på den.
Jag laddade hem den från droppen, och den är inte packad så som du säger, inte heller heter den .zip efter hemladdning. Vet inte varför du fått detta problem. Av någon andledning har din fil fått en ny filändelse (.zip) och apk'n är därför associerad med ett zip-program på din dator. Du ser förmodligen inte denna filändelse i datorn eftersom du kanske valt att inte visa filändelser. Ändra först detta genom att utforskaren välja verktyg/mappalternativ/visning/dölj filnamnstillägg för kända filtyper <--- denna box skall vara urcheckad. Då kan du byta namn på filen till att bara sluta .apk. Nu bör det fungera. Detta är lite basic filhantering.
ok.. nu redigerar jag första inlägget i tråden och lägger in alla filer som finns i droppen och skriver en kort kommentar där.
http://www.jaqpot.net/netcounter/ Nån som använt den? Verkar vara en bra app för oss som inte har unlimited bandwidth Hittade appen 3g watchdog, verkar inte finnas till Tattoo än? http://www.androlib.com/android.application.net-rgruet-android-g3watchdog-zzA.aspx När jag skannar barcoden så får jag inte upp nåt :/
tack jo så långt har jag kommit, men det e ju lite synd att man inte kan synca den, vill ju få alla finesser = ) men men !