GPS app?

Diskussion i 'X10 Mini/Mini Pro' startad av New_World_Man, 21 november 2010.

  1. ezel

    ezel Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    17 november 2010
    Inlägg:
    5
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Med Sygic Mobile Maps så det navigerar endast med hjälp av satelliter, som är helt gratis. Kopiering kartor till SD-kort, så det är bara njuta:) Ge det ett försök! :cool:
     
  2. New_World_Man

    New_World_Man Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    31 oktober 2010
    Inlägg:
    114
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Har redan ett gps program i form av Wisepilot.Gör inget om det kostar en slant.

    Men måste man ställa in telefonen via "inställningar"-"Plats och säkerhet"-"Aktivera Gps" innan man kan använda tjänsten?
     
  3. oskargronqvist

    oskargronqvist Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    6 november 2010
    Inlägg:
    12
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Den A-GPS-mottagare som sitter i mobiltelefoner är inte på något sätt är sämre än de GPS-mottagare som sitter i bilnavigatorer.

    Däremot så är antennen mindre och mottagningsförhållandena i en mobiltelefon mycket sämre än i bilnavigatorn eftersom man ska få plats med så många andra antenner och elektronik på liten yta.

    Dessutom kan mobiltelefonens A-GPS i mjukvaran vara optimerad för andra användningsområden än en bilnavigator. Det är t.ex. valigt att mobiltelefoner är optimerade för nödsamtal vilket det finns krav för på den amerikanska marknaden och vid sådana tillfällen har man alltid tillgång till assitansdata från mobilnätet.

    GPS-mottagarna i X10/mini/pro fungerar mycket bra så länge de ungefär varannan dag får tillgång till att uppdatera satellitinformationen via internet och så länge man inte rör sig långa avstånd (> 20 mil). Har det gått för lång tid sedan GPS:en senast kunnat uppdatera satellitinformationen så behöver den ungefär en minuts oavbruten kontakt med satelliterna och hög signalstyrka för att hitta var den är.

    Problemet i en mobiltelefon är alltså att den mottagna signalstyrkan lätt blir för låg p.g.a. den lilla antennen och i kombination med övriga störningar. Då får GPS-mottagaren börja om från början och kräver alltså ytterligare en minut innan den vet var du är.

    Det allra bästa tipset är att lägga ifrån sig telefonen utomhus och vänta på att GPS-mottagaren ska hitta satelliterna. Då kommer det att gå som allra snabbast. Om man inte har tillgång till datatrafik så att den kan få hjälp alltså, för då ska man kunna hålla den i handen utan problem.

    Den mängd data som laddas ner när man startar GPS:en är ungefär 30 kb, så om man är i sverige så är kostnaden väldigt liten. Dessutom behöver det inte laddas ner varje gång. Bara när datan blivit så gammal att den behöver uppdateras. Kostnaden för kartorna kan däremot bli betydande beroende på abonnemang om man inte har dem på minneskortet.

    //Oskar