Att man sparar batteri om man använder task-killers är liten av en myt. Jag skulle säga att mobilen drar mer batteri om man dödar apps med task-killers då appen måste laddas in i minnet igen vilket drar ännu mer från CPU'n därav mindre batteri.
Här står allt.
http://geekfor.me/faq/you-shouldnt-be-using-a-task-killer-with-android/
Låt säga att du har 40mb minne kvar, och du kör ett program som kräver 300mb minne, Android kommer då själv stänga av program för att få plats med det nya programmet.
Resten av alla program man ser i listan av task-killer ligger på onPause() d.v.s körs inte och belastas inte av CPU'n
OnT:
Angående ditt batteri, sätt på USB-felsökning (debugger), ta bort och lägg till HTC sense kontot (om du har det) starta om mobilen. Jag tror din HTC var som min innan, att CPU'n ligger på 99% hela tiden.
Last edited: 24 januari 2011