Bara dom har stöd för tangentbord/mus, har en samsung smart-tv och att surfa med fjärrkontrollen är ett rent helvete. Flashstöd för webbläsaren så kan det faktiskt vara något att ha. Glöm inte stöd för inspelning till Hårdisk dessutom..
Lite läckta bilder på mjukvaran. Ser rätt trevligt ut! http://m3.idg.se/2.1022/1.445237/sa-ser-ikea-upplevas-granssnitt-ut
Så har vi ju denna lilla video för hur man monterar ihop det hela. http://www.youtube.com/watch?v=89taazMC6FE
Förstår dock inte varför subwoofern är trådlös. Ska man ladda den/sätta i batteri varje gång man ska kolla tv då eller? :S
Jag tycker att utseendet på mjukvaran påminner lite om en avskalad version av XBMC. Jag tror att det kan bli nånting av det här faktiskt.
Lyfter en tok-gammal tråd i hopp om svar. Sonen har nyss flyttat in i sin allra första lägenhet och där finns en gammal 42" TV med 2 st HDMI ingångar samt Ikeas Uppleva ljudsystem. I AUX-ingången har han satt en BT-receiver så han kan streama musik via ljudsystemet. Min fråga är HUR han ska snöra ihop ljudsystemet med sin gamla TV och kunna få ut ljudet ur de övriga källorna han har som är ett TV-spel (Wii U med HDMI), en Google Chromcast samt de kanalerna han plockar in via antennsladden? Låter det sig göras? Vad behöver han införskaffa för att kunna få ljud ur allt och ha alla "inkällor" inkopplade samtidigt?
Det borde finnas en optiskt ljudutgång på Tv:n och motsvarande ingång på ljudsystemet från IKEA, då är det en optiksk kabel du behöver koppla emellan Tv och ljudsystem. Tv spel och Chromecast kopplat du in i TV:n via HDMI. Finns ingen optiskt utgång på Tv eller ingång på ljudsystem bordet det åtminstånde finnas RCA du kan koppla med.
Tack för ditt svar - uppskattas verkligen! Dock så är anslutningarna minst sagt begränsade. Om du kikar på följande länk Tv-kinderæg til den danske Ikea-familie och tittar på bild 12/17 så ser du att det inte finns så mkt att välja på - definitivt inte en optiskt utgång. RCA används av BT (bluetooth-mottagare) för streaming av musik från Spotify. Har kikat i mina gömmor och hittat en HDMI-switch med 3 st ingångar + 1 st utgång men frågan är fortfarande hur det ska snöras ihop för att funka?
Vad är det för TV? Tänkte på om det går att få ljud ut ur den ena HDMI-kontakten? Annars verkar det finnas en 3,5mm audio in på fronten på ljudsystemet. Om TV:n har RCA utgång (röd/vit) eller hörlursuttag kan du koppla den vägen.
Antingen får du använda hörlursutgången på TV:n och koppla 3,5 till 3,5 audio in på fronten på ljudsystemet eller en adapter som denna: https://cdon.se/hemelektronik/digit...MIlvOJ5PeChQMVI52DBx1LnwOPEAQYBCABEgLawPD_BwE och sedan en RCA till 3,5 adapter och så ingången på fronten.