1. Just nu får du 3 månader till halva priset & 50GB extra surf när du beställer ett mobilabonnemang hos Fello! Testa Årets Mobiloperatör du med! Surfa in på fello.se
    Stäng notis
  2. Registrera ett konto hos Sveriges trevligaste techcommunity!
    Stäng notis
  3. Stäng notis
  4. Stäng notis
  5. Stäng notis
  6. Stäng notis

Övrigt: Imponerande fart på Wifi

Diskussion i 'Galaxy S6 Edge - Allmänt' startad av SwedBear, 6 maj 2015.

  1. SwedBear

    SwedBear Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    14 juni 2009
    Inlägg:
    449
    Mottagna gillanden:
    52
    Operatör:
    Telia
    Telefon:
    Samsung S7 Edge

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Telia
    Telefon:
    Samsung S7 Edge
    Telefon 2:
    Samsung S6 Edge
    Telefon 3:
    iPhone 6s
    Platta:
    Nexus 9
    Platta 2:
    Nvidia Shield Tablet
    Övrigt:
    Nvidia Shield TV. Samsung Gear S2 Sport.
    Jag uppgradera i dagarna till Telia's 1000/100 Mbit/s fiber (från 250/100) och var självklart tvungen att kolla vad S6 Edge kan klara av. Jag har en snabb Asus 802.11 AC router som ska klara av 1300 Mbps på 5 GHz-bandet så den ska i stort sett klara av hastigheten.

    Tidigare har jag maxat ut runt 250/100 när jag testat bredbandskollen med S6 Edge och nu när jag testade så fick jag 430/130 (testade flera gånger och det låg runt detta). Min laptop med AC-trådlöst kort klarar bara 150/110. Måste säga det är imponerande att se vad en telefon kan klara av idag. 4G ligger runt 35-40 Mbps ner vilket är vad mitt abb. stödjer om jag minns rätt.
     
    acceh gillar detta.
  2. Cupcakes

    Cupcakes Mobilberoende Staff Member

    Blev medlem:
    14 januari 2011
    Inlägg:
    14.851
    Mottagna gillanden:
    7.851
    Operatör:
    Tre, Telia, Telenor
    Telefon:
    iPhone 15 Pro Max

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Tre, Telia, Telenor
    Telefon:
    iPhone 15 Pro Max
    Det är ju alltid trevligt när det går snabbt! Gällande din dator så handlar det nog mycket om nätverkskortet i den och att det är bättre i telefonen. :)