Schenker kunde inte se vart hans telefon var när han åkte ut till dem i Solna och de jobber inte nu i helgen. Han verkar ha rätt tyvärr. Vet inte när Google tänker fixa detta. http://www.google.com/support/forum/p/Android+Market/thread?tid=247141109ac14e35&hl=en https://supportforums.motorola.com/message/82553
Spännande! Jag funderar själv på en Milestone, så om någon har lust att skriva en recension vore det toppen
Efter lite strul med Schenker verkar det som om de kommer leverara min Milestone hem till mig idag, så jag kommer posta bilder så fort det sker.
En liten undran bara, engelsk meny bryr jag mig inte om direkt. Men finns det svensk tangentbordslayout ?(mjukvara) och, koommer tangentbordet funka som en vanlig t9 telefon, som att man trycker man på t.ex. A så kommer den även agera som Å Ä om det behövs ? beroende på vilket ord man skriver för tillfället. Klurig förklaring, men jag tror att ni smarta ska förstå ändå
Finns ju scandinavian keyboard (virtuellt tangentbord med åäö och svensk rättstavning), men annars är det bara att hålla in t.ex. 'a' så får du upp möjlighet att välja åäáàâ etc
Min Milestone har också anlänt, mediadockan verkar däremot dröja några dagar. Sitter och bråkar med diverse APN inställningar och annat men hoppas få upp några bilder/erfarenheter under kvällen.
Gött! Om du går in i Menu - Settings - Wireless controls, finns det något alternativ som heter typ "mobile network sharing"? Prova gärna också att koppla in den med USB i datorn och se vad du får för alternativ i notification-listan.
Jag undrar om man kan mappa om hådrvarutagenterna så man kan använda åäö genom att använda alt. det vore grymt om nån av er som fått telefonen kunde prova det, isåfall kommer jag beställa en direkt
Det finns ingen nätverksdelning. På usbsidan finns det Motorola phone tools, Windows media sync, memory card management samt None att välja mellan.
Ok... det var ju trist. Verkar dock som att PDAnet skall fungera på Android 2.0 och Droid så det bör lösa sig den vägen. Tack för rapporten
Det luktar köp på denna snart, är det värt "risken" att köpa den via ett företag som expansys? Hur kommer det se ut med uppdateringar från motorola/google ? kommer de bara strunta i Milestone senare ?
Detta kräver root-access, något som inte finns till Milestone ännu, men det kommer nog inom en snar framtid. Jag tror att Motorola kommer hålla igång Milestone ganska länge iaf, 2.0.1 lär ju komma ganska så snart och sen så borde 2.1 följa i början av nästa år. Efter det är det svårare att sia, men jag har förhoppningar på Motorola.