Den här finns inte i lager någonstans längre, är det tänkt att den ska ersättas av den klart fulare Urbane?
Misstänker att den har blivit ersatt av Urbane tyvärr, lyckades få tag på en G Watch R för någon månad sen. Det har varit rapporter där de sagt att LG har stannat produktionen av G Watch R också, vilket stödjer att Urbane är ersättaren
Urbane är inte Gen 2. G Watch, G Watch R och Urbane är samma klocka i olika skal... Gen 2 Wear har inte lanserats av någon än men sägs vara på g från Motorola, borde ha Snapdragon 410 eller annan snålare processor...
Varenda morgon så är hela Android Wear OS hängt. "Android Wear is not responding". Skit trött på det, ibland får man t.om. hålla inne sidoknappen på klockan tills hela OS "hård startar om". (Den kör den processen som optimerar apparna för OS)
hej på er alla jag beställde just LG G Watch R W110 och så har jag en sony xperia Z2 funkar dom bra tillsammans.
Oavsett vilken Android Wear-klocka du har så fungerar den med alla Androidlurar så länge du har plats att installera Wear-appen.
Okej låter ju bra. Hur tycker ni att den är annars då funkar den bra något man ska tänka på eller gör med den för att få den bättre
Du behöver minst android 4.3, men det har du säkert på en Z2, ju nyare version dess bättre funkar det. Om inte klockan har den nyaste ver. när du får den så uppdaterar den sig via appen i mobilen inom några dagar. Du behöver oxo Google Now påslaget för att få full nytta av klockan. Engelska på alla röstfunktioner funkar bäst, men svenska börjar funka, fast lite begränsat. Mycket kommunikation mellan klockan och google går över internet, så bra täckning, 4G och hyfsat med datapott är bra. Vilka appar/inställningar som är bäst är beror på vem du frågar, så läs hela denna tråden och gör de inställningar du tycker verkar bra. Om det kajkar till sig är det bara att göra en system återställning på klockan, sen är du på banan igen. Ett tips är att smörja läder remmen med nån bra läder smörja, då blir den mjukare och tål vatten bättre.
Nån som har fått att svara på sms på svenska att funka. Jag kan bara prata engelska med den, har fått att den fattar svenska och skriver allt jag säger men då vägrar den att skicka sms
Är lite sugen på en LG Watch men har en fundering. Är den vattentät? Funkar det att duscha/bada med den?
Den har IP67 vilket innebär nedsänkning i vatten max 1m djupt i max 30min. Så en snabb dusch eller ett dopp klarar den, men man ska nog inte simma några längre sträckor med den på.
Jag har haft min på när jag duschar sen jag fick den strax före jul. Och den fungerar felfritt än! Glöm dock inte skärmlåset innan du sätter på vattnet!