Plex finns på Market, även för oss utanför USA. Kostar 7 kr. Jag har inte testat den dock. För mig kom uppdateringen automatiskt, fick en popup med fråga om uppdatering. Antar att det även går att söka efter uppdateringen manuellt.
Sideloada apps funkar utmärkt. Precis som i Android för telefoner måste man först gå in i "System settings" och "Applications" och där kryssa för "Unknown sources". Därefter funkar det fint att sideloada. Det finns dock inget (vad jag hittat) sätt att utforska filer på t.ex. ett USB-minne inbyggt i Revuen. Du måste därför först plocka ner en apk för en file-manager via Chrome. Både Astro och ES file manager funkar fint på Revuen. Därefter är det fritt fram att browsa runt på både det inbyggda minnet och på extern media (t.ex USB-minne) och installera apk-filer. Jag har bl.a. installerat Google Maps, Google Music och Facebook som funkar finfint (Maps får dock force close om det körs i bakgrunden). Spotify funkar tyvärr inte. Kan rekommendera följande site för att hitta apk:er till det mesta: http://androiddev.orkitra.com/download/apps/ Surfa hit med Chrome och plocka ner det du vill installera. Nedladdade apk:er (och andra filer) hittas med "Downloads" som finns under "All apps"
Har efter lite mixtrande kommit på ett sätt att lägga bookmarks för hemsidor på sin Homescreen: Gå in i Chrome, ange adressen till hemsidan, när du är på hemsidan trycker du på "stjärnan" (favoriter) på tangentbordet. Du får då alternativet "Add to home screen". Bokmärket för din hemsida hamnar därefter i "All apps". Om du sedan väljer att lägga till en app-genväg från din Homescreen kommer ditt bokmärke för din hemsida att finnas med i listan av appar.
Om någon har tråkigt och vill testa hur bra plex klarar av 1080p så kanske jag kastar ut min boxee och byter till revue i biorummet
Tack Ska jag bara få den där uppdateringen också......fortfarande inte fått den till någon av mina 3 Revues
Tack, testade det på ena boxen utan framgång När jag skulle testa på den andra så hade jag redan fått meddelande om att det fanns en uppdatering Det är på gång alltså
JeppeJ: Aldrig testat faktiskt, har aldrig haft nåt behov. Edit. Hittade detta från slutet av augusti:
Är inne på att byta ut min gamla xtreamer som börjar ge upp, men då är frågan klarar denna att att streama 1080p mkv filmer ?
Kollade runt lite på Plex wiki och det verkar som servern stöder externa subtitles: PlexNine PMS Subtitles - Plex Jag får väl undersöka om även klienten på GoogleTV har detta stöd, 7 kr kan det vara värt för att testa. Jag återkommer!
Gott! Kör Plex på min Mac-mini och på min Android-mobil och på iPaden. Vore klockrent att få in i biorummet billigt med så att allt syncas fint.