Lämnade in min med sprickor i baksidan efter en månads användande och fick den utbytt till en ny. Funderar på att sälja den ev. Gott att de bytte den iaf utan tjafs.
Vad tror ni? http://androidcommunity.com/moto-360-getting-wifi-support-after-android-wear-update-20150421/
Tror gör man i kyrkan [emoji14] http://motorola-blog.blogspot.se/2015/04/moto-360-its-time-for-update.html?m=1
Fick för mig att vända på min moto360 precis nu och såg en spricka på baksidan! [emoji20] Har haft den på mig varje dag sedan februari och endast använt det medföljande läderarmbandet. Sprickan är ca 1mm och nästan omöjlig att se ur vissa vinklar, men jag är en perfektionist så det får bli en retur. Har folk haft problem med att få enheter utbytta pga sprickor?
jag fick precis sådana, två stycken, en på vardera sida där armbandet går in, samma här, minimala, men störde mig som tusan på det, skall ju vara vattentätt oxo tänker man.,. så jo, jag lämnade in och fick den bytt till ny enhet (mediamarkt) efter nån vecka
Sabbar det där vattentätheten så måste man ju reklamera. Hämtar förhoppningsvis ut min i morgon Vad är det för "adapter" som motverkar sprickor?
Tror det är steel-connect man köper. Alternativt om Motorola har släppt något, har inte orkat masa mig till att sätta igång en forskning på detta ännu Den är ännu vattentät, min har MASSIVA sprickor och den klarar sig i duschen omgång efter omgång, kollade även med bekanta som har haft moto 360 sedan i höstas och de har sprickor och de är ännu duschtåliga. Så det är endast kosmetiskt. Men visst känns det som en kniv i hjärtat att se dom :/
Hämtade ut min Moto 360 idag. Hoppas armbandet mjukar upp sig luktar gott undrar vad det är besprutat med för impregneringsmedel men kunde sitta lite bättre. Riktigt praktiskt med bakbelysning när man hade reguljära klockor fick man trycka på en knapp. Inte vidare smart Designen nja den känns nog lite billig jämte 20 papp klockor. Lite synd på ljussensorn som sabbar den runda urtavlan men ljussensorn kanske är viktig? Musikstyrningen är ju lite smidigare och skönt att slippa gräva fram telefonen vid notifikationer. En sak som skulle va trevligt vore om man kunde använda klockans mic när man för samtal? Säg man går runt lyssnar på musik med hörlurar. Då vore det smidigare att bara svara med klockans mic än telefonens och använda det bättre ljudet ur hörlurarna. Går detta med moto 360n? Går väl med samsungs smartklockor tror jag? Batteritiden antar den inte är kalibrerad men drar iväg ungefär lika snabbt som på moto x:n men när man slutar leka ska den väl förhoppningsvis hålla en dag.
Var har du hittat den sidan? Letar själv efter svart metall länk/armband till Moto 360, men verkar inte ha nån lycka. Någon som vet en Svensk butik som säljer? Helst orginal, men kan tänka mej vad som passar vid det här laget. Har hittat på Mototolas hemsida, men verkar ej gå att beställa utanför USA.
Icke original som sägs vara för Moto 360 finns det en del på Ebay men själv har jag inte köpt några. Kinesiska ebay-säljare har inte så gott anseende i mina ögon eller för den delen kinatillverkade som säljs i andra länder. Att köpa och testa känns sådär, "aj då, det spräckte visst baksidan". Ska man testa lär man bryta rejält alternativt använda det under en längre tid och det tror jag ingen säljare gör. Hur har @seppteppi testat? Visuellt? Jag skulle också kunna tänka mig att köpa original för att slippa sprickor men högt pris och dålig tillgänglighet gör det svårt. Amazon var det ett tag sen jag kollade på. Finns ju både tysk och UK versioner. Ah vafan, får lägga lite energi på det där igen. Kanske får bli silikon eller ett nytt läder. Har grått nu, rätt dassigt
Kör själv med http://www.kjell.com/sortiment/tele...pebble-armband-till-pebble-steel-svart-p95755 som fungerar ypperligt än så länge Köper man dessutom till http://www.steelconnect.co/M-1-8-0-Brushed-Stainless-Steel-p/scm180-bm.htm så slipper man överhuvudtaget oroa sig för sprickor
Tack ska kolla upp det. Såg inte så snyggt med adaptern tyvärr. Men, hur vanligt är sprickor och hur påverkar det klockans/bandets funktion?
Ja smaken är ju som baken. Det finns ju lite "moddar". Själv filade jag ner lite på kanten med en nagelfil bara för att göra den lite mindre men hur vanligt det är... tja bra fråga tror nog det är mer ovanligt än vanligt. beror även på hur stor handled man har samt hur hårt man har den åtsittande.
Jag skulle kunna tänka mej att köpa ett svart, om det är möjligt. Letar just nu efter ett svart metallband till min klocka. Helst original, men det verkar omöjligt. Dock är det en bonus om man slipper få sprickor. Får kolla med Kjell och köpa pebble bandet som en reservplan, ifall jag inte får tag i något annat. Måste nog då även skaffa adaptern. Har kollat upp detta, men det verkar bara gå att beställa från utlandet. Ser inte jättesnyggt ut, men får väl offra det om man slipper sprickor. Någon som har erfarenhet av att använda denna typ av adapter? Såg att det fanns 2 st olika en för 180 och en för 225. Någon som vet vilken som är bäst? Edit: Vad tycks om denna urtavla, något att ha?