Hej!
Jag tänkte komma med ett förslag för överföring till datorn, om programmet bara kommunicerar åt ena hållet borde det inte behövas någon direkt säkerhet.
Min tanke är att man använder en liknande funktion som "Send text" i Unified Remote, där man anger en text i ett inmatningsfält som sedan vid tryck på skicka, skickas rakt av till datorn där man på förväg får markera rätt fält.
Man skulle då i appen kunna ha en inställningsmöjlighet där man anger vad man vill ska skickas. T.ex. för Nordea skulle man kunna ange
Kod:
<konto><tab><tab><belopp><tab><tab><tab><ocr>
har man en annan bank får man själv räkna tabbar och ordning och ange i appen. Om enter-tryck (och iaf. för nordea shift-tab) också finns som variabler kan man helautomatisera det så man bara fotar alla fakturor och sedan går till signera sidan på datorn.
//Kahl