Fungerar även för mig nu
Har ni förresten kollat att ni surfar i rätt hastigheter?
Finns en app för det t.o.m, speed test :rolleyes:
fram tills idag, då jag återigen lirkade med kundservice, har min hastighet legat strypt strax under 2 Mbit/s när jag ska kunna komma upp mot 6 Mbit/s med mitt tillägg mobil surf medium.
Pratade med tre pers på kundservice idag, hade även andra ärenden, de två första personerna var odugliga, men den sista killen kunde fixa allt jag hade på hjärtat, bara så där. Hann inte ens nämna mer än "surfpaket" innan han sa att "åh, här ser jag en spärr som gör att du inte kommer upp i högre hastigheter, den plockar jag bort."
En bekant jobbar med kundservice på com hem, och har sagt att han har hand om de besvärliga kunderna, vad nu det innebär börjar jag ana. Känns som att vissa anställda har befogenheter att lösa problem, men innan man når dem måste man gå igenom de anställda som främst har till uppgift att se till att företaget fortsätter mjölka pengar från sina kunder.
sorry om jag gick off topic :rolleyes:
edit: eller så hade jag bara turen att få tala med en schysst, kompetent snubbe

Click to expand...