Tänkte bara tipsa alla här att Motorola Xoom säljs av telia för drygt 2000 kr bara den här helgen. Kanske är ett lockande alternativ. För mig var det det i alla fall!
I dag kom den. Första intrycken är att den känns väldigt välbyggd. Skärmen är väldigt ljusstark och skarp med bra betraktnings vinklar. Den saknar Market mm. Jag kommer att uppgradera till 4.03 senare och även köra ett script som installerar Market. Jag har tyvärr inte så mycket tid över att labba med den den här veckan. Ownta skickade med ett neopren fodral. Annars innehöll lådan en laddare med adapter och usb och usb host kabel plus en manual på kinesiska. Återkommer senare med mer intryck.
Jag förbokade den på http://www.ownta.com/onda-vi40-tablet-pc-with-android-4.0-os-and-5.0mp-camera-wifi-hdmi-16gb-elite-edition-for-pr-order.html för en månad sedan. Jag betalade 230 us dollar för den. Fri frakt och jag hade tur och slapp moms och andra avgifter. Dom hade skrivit 10 dollar som värde på paketet.
Tack sebbe för ditt info. Skulle vara intressant att veta varför du valde just den, för det finns en hel massa kina tablets. 1. Har den en snabb processor? 2. Kopplar GPS'en upp sig snabbt? 3. Kan du ringa med den? 4. Hur blir bilden när du kopplar in den mot en TV med HDMI? 5. Hur tycker du den svarar när du bläddrar bland menyerna? 6. Kan man uppgradera RAM minnet?
1. Ja 2. Saknar GPS 3. Nej. OK Skype skall fungera men det är ju en annan sak 4. Har ej provat än. Saknar kabel. 5. Inga problem. Svarar snabbt och bra. 6. Nej men det är på 1GB och räcker bra.
Jag har nu uppgraderat till 4.03 och kört scriptet som installerar Market ,Gmail + lite annat. Och det fungerar......
Har du hunnit testa usb host funktionen något? med usbminne, hårddisk eller något annat kul. Hur upplever du batteritiden är den 6-8 timmar som dom säger? Vet inte om du hunnit testa så många appar men verkar de som de flesta funkar med platan utan några problem med kompatibiliteten?
Provade med USB minne i går kväll. Fungerade bra. Batteritiden är det svårare att svara på. Beror på vad man gör med den men 6 timmar bör den nog prestera med normal användning. Obs jag kör med lägsta ljusstyrkan på skärmen, den lyser på bra ändå Kör man på högsta så blir man nästan bländad
Hmm det låter ju inte bra i så fall, håller med dig om att man vill se utveckling! Aja min e på väg redan så får hoppas den e bra iaf
Angående det där med att den skulle ha slutat tillverkas. Jag har en Vi40 8GB på beställning hos merimobiles och fick ett mail igår om att endast 8GB-versionen hade slutat tillverkas och att jag fick två alternativ. Antingen att lägga till $20 och uppgradera till 16GB-versionen av Vi40 eller att byta till Cube U9GT2 utan någon extra kostnad.
tonyoto jag beställde också 8 gb från merimobiles och den skickades igår, men verkar som om 8 gb ska sluta tillverkas så kanske är därför du fått dom alternativen istället.