Pixliga kontaktbilder

Diskussion i 'Desire HD' startad av gcarlbark, 23 nov 2010.

  1. gcarlbark

    gcarlbark Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    29 sept 2010
    Inlägg:
    80
    Mottagna gillanden:
    10

    MINA ENHETER

    När jag använder kontaktbilder med kontakt-widgets på startskärmen har bilderna tydliga pixlar. Det verkar inte ha någon betydelse hur stor ursprungsbilden är utan alla bilderna får automatiskt en väldigt låg upplösning, ser det ut som. Har ni lyckats få bättre kvalitet på era kontaktbilder?
     
  2. Eremiten

    Eremiten Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    17 nov 2010
    Inlägg:
    145
    Mottagna gillanden:
    10

    MINA ENHETER

    Hade samma bekymmer och återigen löste det sig när jag tog bort länken mellan kontakten och Facebook men behöll länken mellan kontakten och Facebook för HTC sense. Märkligt men de två verka krocka lite. Prova och se om det hjälper. :ehm:
     
  3. gcarlbark

    gcarlbark Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    29 sept 2010
    Inlägg:
    80
    Mottagna gillanden:
    10

    MINA ENHETER

    Då jag inte har Facebook tror jag inte detta är orsaken till mitt problem, jag har istället lagt in bilder manuellt genom Gmails webmail.
     
  4. Eremiten

    Eremiten Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    17 nov 2010
    Inlägg:
    145
    Mottagna gillanden:
    10

    MINA ENHETER

    Hmm, då är jag ledsen. Har ingen lösning :cry:
    Hur är kontakten länkad förutom Gmail? Prova o bocka ur några Gmails eller andra om du har sådana.
     
  5. gcarlbark

    gcarlbark Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    29 sept 2010
    Inlägg:
    80
    Mottagna gillanden:
    10

    MINA ENHETER

    Tack för att du försöker! Jag har försökt koppla bilderna både genom Gmails webmail och även direkt genom telefonen, men i båda fallen blir det dålig kvalitet på bilderna. Jag har hellre inga kontaktbilder alls än att det ser så där pixligt ut...
     
  6. stn

    stn Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    24 okt 2010
    Inlägg:
    260
    Mottagna gillanden:
    60

    MINA ENHETER

    Detta problem verkar jag lida av, men vad gör länken mellan kontaktboken och facebook egentligen?

    Samma fråga angående HTC Sence, jag vill att telefonen ska importera viktiga saker ifrån facebook som tillexempel deras födelsedagar, statusuppdateringar, nummer, mail osv.

    Tror jag har "pixliga" bilder, dom är helt okej, men är ju BETYDLIGT bättre om man går in genom deras profil.

    /Hoppas det är okej att jag lånar tråden lite?
    Som lösning på ditt problem, kollat om det finns någon app som laddar hem kontaktbilderna på datorn och automatiskt lägger in dom på kontakterna?
     
    Last edited: 23 nov 2010
  7. Eremiten

    Eremiten Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    17 nov 2010
    Inlägg:
    145
    Mottagna gillanden:
    10

    MINA ENHETER

    Jo, synd jag inte har bättre idéer bara! :cry:

    Som jag förstår det har Android ett förinstallerat program för facebook, sen finns det ett annat som följer med HTC sense. Dessa två bråkar tydligen en aning med varandra... :P När jag hade facebook (utan sense) länkat till kontakten och facebook för HTC sense blev bilderna kass, jag kunde inte tilldela kontakten andra ringsignaler och annat bråk.

    Angående din fråga så är ju det precis vad båda programmen gör, alltså plockar födelsedagar, statusuppdateringar och mejladresser m.m. Har läst lite på utländska forum, hittade ingen direkt lösning men lyckades iaf empiriskt att lösa mina problem med att ta bort länkningen till en av dom, tror egentligen inte det spelar nån roll vilken av de båda men det beror på vilket/-n program/widget man trivs bäst med, jag tycker friends är bättre än facebook widgeten och sparar således Facebook för HTC sense länken.
     
  8. slayer666

    slayer666 Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    1 nov 2010
    Inlägg:
    78
    Mottagna gillanden:
    8

    MINA ENHETER

    Jag testade att stänga av autosync och lägga på en ny kontaktbild i telefonen på en kontakt. Sedan syncade jag en sak i taget och kontrollerade kontaktbilden efter varje sync.
    Jag sparade googlesyncen till sist och det var först efter gogglesyncen som bilden blev pixlig.
    Kan nån mer prova och se om det blir samma resultat?
    Om det är Googles kontaktsync som är problemet så kan man väl stänga av kontaktsyncen på googlekontot, men behålla kontaktsyncen på htc-sense.
    Eller?

    Edit: Jag testade att avaktivera googles kontaktsync och och gjorde en liten ändring på en kontakt.
    Jag syncade sedan med HTCsense.com för att se om allt gick som det skulle.
    Ändringen syncades perfekt och kontaktbilden blev inte pixlig.
     
    Last edited: 30 nov 2010