Kan man uppgradera Radio utan att flasha om sin Rom? Kör på senaste CM och skulle vilja uppgradera radion... undrar tom om den nya radion fungerar om man kör CM?
Ja, MyTouch 3G är helt enkelt en HTC Magic 32B med ett idiotiskt namn. Radion, precis som din SPL är helt oberoende av din ROM och kan flashas efteråt utan att ändra något annat. OBS: Tänk på att kolla extremt noga att du flashar en radio för rätt version (dvs. en 32B-telefon behöver en 32B-radio) i så fall, väljer du fel så riskerar du med största sannolikhet en brickad telefon. Radion gör nämligen mer än bara radio-funktionerna så telefonen bootar troligen inte alls med en felaktig radio.
Här är en guide om hur man uppdaterar till senaste RADIO. Tyvärr är man tvungen att köra "fastboot erase system -w". Den fungerar perfekt och kör nu "Super-Hero" av Ahmgsk. Snabb och snygg ROM.
Hej! Är ny här på forumet och här en fråga angående nedgradering av radio. Idag kör jag HBOOT 1.76.2007 RADIO 6.35.10.18 Skulle vilja gå till HBOOT 1.33.2005 RADIO 3.22.20.17 Jag lyckades få in Eng. Spl 1.33.2005 men när jag skulle flasha radio händer nått skumt. Skicka filen går bra att göra men när den skall börja skriva den så tonar min telefon ner och stannar där. Jag har kanske väntat en halvtimme på att nått skall hända men inget händer. Någon som har något tips? Nuvarande status är alltså: SAPPHIRE PVT 32A ENG S-OFF H HBOOT-1.33.2005 CPLD-12 RADIO-6.35.10.18
[TOOL]Radio Switcher v2.1 Här finns en mycket bra tråd om upp/ned-gradering av radio/spl/recovery. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=677045
njae, så är det ju inte precis.. det finns ju två olika "baser", 3.22.X och 6.35.X(aka old och new radio på xda). att byta från en OR till en annan OR går oftast bra(och vice versa för NR), men vill du byta mellan basversionerna behövs en ny kernel som är gjord för respektive radio(och som passar till ROMen du kör).
Oftast är det som jag sa. De olika baserna kräver ju kompabilitet mellan recovery, SPL och radio. De flesta radio-funktionerna borde skötas av RILen. Den inkluderas ju visserligen i romen så det stämmer väl. När det är stor skillnad som mellan de olika baserna eller när det är annat än just radio-funktionaliteten som ändras så kan kernelen behövas uppdateras också ja. De flesta växlar inte mellan baserna dock om de inte pillar med olika Sense-roms.