Går det problemfritt streama film osv via wifi från en win7 dator? Håller på o letar mediacenter till sovrummet och detta verkar ju va en smidig liten lösning förutsatt att streaming fungerar. Har ingen usb på sovrums-lcd:n men ja förmodar att det fungerar lika bra med vägg/usb adapter ?
Jag försöker med ljus och lykta ta reda på hur den här gpun AMD Z430 quad jämför sig med t.e.x Mali-400 MP ? Vad jag förstår är AMD Z430 en väldigt gammal cpu, dock kan det så att quad varianten är ny ? Som sagt gpun är ju nästan viktigast när det gäller film, vill veta hur tunga 1080p filmer den klarar av. Mali-400 MP klarar ju av runt 23 mbit
Om du kollar på filmen http://www.youtube.com/watch?v=snT3l5rSUZI @2:52 så verkar det ju sitta en Mali-400MP i den, i så fall så bör ju hd filmer inte vara några större problem Edit: hittade denna länk som går igenom lite mjukvara och så, där ser man också att det är Mali-400MP det handlar om // http://blog.geekbuying.com/index.ph...-unboxing-review-root-method-firmware-update/
Verkar som att tillverkaren precis släppte en rootad originalrom med stöd för mobilstyrning // http://blog.geekbuying.com/index.ph...are-add-root-smartphone-control-wifi-hotspot/
Okej, då fattar jag ej varför det står fel på rikomagic hemsida man kan ju undra vad dom sysslar med igentligen ? dom skriver än en annan sämre cpu på hemsidan... snacka om att köpa grisen i säcken.. http://www.rikomagic.com/productlist.asp?id=53
om det är Mali som sitter i får det bli en sådan till morsan i julklapp..jag vet ju av erfarenhet av galaxy note att den funkar bra att spela videos..förutom riktigt tunga då.
Kör också denna senaste firmware och den verkar ok. Jag har dock valt att köra DroidMote klient och server lösning för att styra min MK802 3:a. Att streama 1080p är dock inte helt lyckat men jag misstänker att problemet ligger mer i Wifi delen som inte är så mycket att hurra för i någon av dessa MK802 versioner. I övrigt så uppfattar jag den som pigg.
Vi har också en android sticka motsvarande Rikomagic MK802III i lager för 698:- inkl frakt så ni har chans att få den snabbare och dessutom utan fraktavgift. Stickan heter Ugoos UG802 och ni hittar den genom att trycka på namnet. Specifikationerna mellan stickorna är identiska. (RK3066 + Mali-400MP dock endast 4GB lagringsutrymme)
Mycket snack om Mali hit och GPU dit, verkar som om folk inte har koll på att det INTE är GPUn på dessa enheter som sköter video avkodningen. Alla moderna SOC (system on chip) har en VPU som sköter avkodningen av video, och den skiljer sig mellan tillverkare. Samsung har en egen i Exynos, Allwinner har en egen i A10, Rockchip har en egen i RK3066, Amlogic har en egen, Telechips har en egen, osv. Gemensamt för dessa är att de skall stödja mkv i 1080p sen är kvaliten på drivrutinerna som avgör om de gör det eller ej (och andra saker t.ex dålig wifi prestanda).
Ni som testat denna får man ut Dolby digital ur denna. fyller den upp hela skärmen. Jag bara undrar eftersom ingen av mina mobiler skickar ut DD via HDMI. Just det får man med texten på filmerna? Det får jag inte via någon av mina mobiler. Alltså jag får text på mobilskärmen men den syns inte på tvn av någon anledning. Funkar allt sånt på MK 802 III så blir det nog ett köp av den.
Vet inte vilken app du relaterar till men jag har inga problem med text eller bildens storlek på min Sony 46 tums led TV.
Kan tillägga att det går också att justera storlek på skrivbord och textstorlek via settings på denna. Det som inte funkar bra är när man vill köra exempelvis spel som är anpassade för en mobilskärm. Med filmer via Netflix eller Gizmo som klient där jag streamar från min dator så fungerar det helt ok.
Tack, då verkar det ju fungera som det ska med bild och text. Men jag har börjat snegla på MiniX Neo X5 istället eftersom den verkar stödja DTS och DD. Vilket Mk802 inte verkar göra.
Vet inte hus BSplayer funkar på just den här enheten, men den har stöd för DTS på min Nexus 7 vilket ingen annan spelare har. Kan starkt rekommendera att du testar den.
Har äntligen fått den! Fick min igår och har bara hunnit testat lite, men 720p dts mkv funkar utan några som helst problem. likaså Youtube 1080p via webbläsaren. netflix funkar prima det också. Filmerna jag testade kördes från usb-minne via en usb-hub.
Får ut 30/10 Mbits på Stickan, har egentligen 100/10 men min router är nog den felande länken då jag bara får ut 30/10 på min laptop också