Riktigt bra och tydligt svar. Tänkte bara att det är ruskigt viktigt att du har över 30% batteri kvar när du börjar. typ enda felet man kan göra via den metoden. omstarten efter tar också lång tid som sagt så var tålmodig och telefonen rensas så ta backup på alla kontakter och liknande som du vill behålla.
Du måste flasha in Google apps(gapps). Gick du via Rom manager så fanns det som alternativ vid Rom installationen. Annars finns det möjlighet att ladda ner och installera det därifrån ändå. Klart enklaste lösningen.
Tja! Nu har jag CM7 med market installerat. Det enda problemet är att väldigt många program krachar nån som har någon ide? Har bockat ur bakgrunds-hack via inställninga-adw-systeminställningar. Hjälp!
Problemet löst! Även fast jag bockade i google apps när jag installerade cm7 så fick jag installera det igen enskildt
Det är ju helt sjukt va snabb mobilen blir. Det enda som jag inte gillar är att man inte ser hur många procent man har kvar på batteriet. Går det att fixa? Det skall stå i den nuvarande batteri ikonen.
det finns inställning under inställningar/cyanogenmod-inställningar/gränssnitt/anpassningar för statusraden
se där ja! Har en fråga till, går det att när man drar ner statusraden att man kan fixa så man kan stänga av och sätta på mobilt nätverk?
Tjena. Sitter försöker roota min syrras Legend, och håller på att fixa ett gold card med hjälp How To Create a Goldcard | TheUnlockr. Första gångerna jag försökte så sa windows att SD:t det var skadat och behövde formateras, men det gick inte att formatera heller, så jag laddade ner SDFormatter från samsung, och efter att jag formaterat där och efter det gjort en fullständig formatering med windows så fungerade det i windows även efter Hex Editor. Men nu får jag en notifikation i Android som säger "Skadat SD kort" och den vill formatera. Jag har testat att formatera det till både FAT och FAT32 innan Hex Editor. Vad ska jag göra? Edit: Jag kom runt det på ett annat sätt, jag kan berätta hur om någon undrar, men om inte så orkar jag inte skriva det
efter jag trycker på "installera clockworkmod recovery" och har bekräftat att det är en legend osv så kommer jag bara till en svart skärm där det står su request längst upp. sedan hänger sig skiten o man får upp "Programmet rom manager svarar inte. tvinga fram en stängning/vänta" sedan händer inget mer vad kan vara fel?
vetefan va som va problemet, hur som löste jag det genom att blåsa in custom-romen från recovery istället
Ber om ursäkt att jag tar en snabb fråga här. Vilken version av Gapps ska jag installera till CM 7.1.0? Har testat alla jag kan hitta och även den senaste läckta versionen men inget fungerar. Och hur lägger jag till mitt googlekonto i CM 7.1.0?
gapps 20110828 universal, finns i rom manager. konton lägger du till under inställningar/konton och synkronisering. eller under första setupen.