Hej jag tänkte låna tråden lite då jag också har några nybörjar frågor.
Jag har precis bytt upp mig till en Galaxy s3 efter 4 år som iOS användare
1. Om man rootar mobilen utan att flasha någon rom, kan jag uppdatera mobilen som vanligt då? Alltså genom kies.
2. Om jag gör en backup genom Titanium backup och sedan uppdaterar mobilen så rooten försvinner, måste jag då roota mobilen igen för att kunna få tillbaka sin backup man gjorde?
3. Om man rootar, finns det ett enkelt sätt att unroota utan att flasha om stock? På iPhone räckte det med en återställning genom iTunes så var jailbreak borta. Är det samma här?
4. Finns det någon officiell hemsida man laddar ner odin så man vet att man har den senaste versionen?
5. Kommer det hela tiden nya sätt att roota på? Jag kommer som sagt från iOS och kan allt om jailbreak och på iPhone måste man använda olika verktyg efter VARJE uppdatering Apple släpper. Är det samma här eller kommer odin och cf alltid funka? Eller är det olika versioner till cf till olika versioner av Android?
Jag tror detta var alla frågor jag hade

Tacksam till svar! Vill gärna börja leka med min galaxy på allvar!
Click to expand...