Samsung S7 Edge Hjälp

Diskussion i 'Galaxy S7 Edge - Allmänt' startad av Eva Köhlström, 17 dec 2016.

Trådstatus:
Stängd för vidare inlägg.
  1. Eva Köhlström

    Eva Köhlström Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    17 dec 2016
    Inlägg:
    3
    Mottagna gillanden:
    0
    Har gjort en fabriksåterställning pga att jag glömt min inlogg ihop med fingeravtryck. Nu vill mobilen ha det google konto den är konfigurerad med från början- funkar inte att logga in med de jag har. Kan någon hjälpa mig med detta. Enl Samsung support måste jag skicka in mobilen till deras serviceställe för upplåsning !!!
    Mvh Eva
     
  2. Lidback

    Lidback Professional Droid Medlem

    Blev medlem:
    21 feb 2011
    Inlägg:
    2 394
    Mottagna gillanden:
    495

    MINA ENHETER

    Hej,
    Det är en säkerhetsåtgärd, om du återställde din telefon och samtidigt hade ett aktivt google-konto anslutet till telefonen.
    Precis under där man ska fylla i sin google-mail som man hade kopplat till telefonen tidigare finns det en liten text som heter något i stil med "Need help finding your account". Då får du en liten hint om vilken mailadress det kan röra sig om. Där några bokstäver framgår. Resterande är markerade som "*".

    Vet du inte lösenordet så kan du försöka med att gå in på exempelvis gmail.com och sedan klicka att man glömt sitt lösenord och får då svara på antal frågor innan man får möjlighet att återställa lösenordet, om man nu glömt bort det för sitt google-konto.
     
    chraist gillar detta.
  3. Eva Köhlström

    Eva Köhlström Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    17 dec 2016
    Inlägg:
    3
    Mottagna gillanden:
    0
    Funkar inte- Loggar in med mitt konto- återställer lösenord men den accepterar inte inloggen ändå- finns det inte något sätt som jag inte kan för att öppna min mobil- måste jag skicka den till samsungs serviceställe- blir galen på detta- vill ju använda min nya S7-a !!??
    Mvh Eva
     
  4. marr

    marr Senior Droid Medlem

    Blev medlem:
    12 nov 2010
    Inlägg:
    1 012
    Mottagna gillanden:
    458
    Operatör:
    Telenor
    Telefon:
    Nord

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Telenor
    Telefon:
    Nord
    ROM:
    Stock
    Telefon 2:
    S9
    Platta:
    M5
    Platta 2:
    Nexus 7
    Har du köpt telefonen begagnad? Du är lite tvetydig.
     
    jnsson gillar detta.
  5. chraist

    chraist Replicant Moderator

    Blev medlem:
    11 aug 2011
    Inlägg:
    8 232
    Mottagna gillanden:
    8 962
    Operatör:
    Fello
    Telefon:
    Google Pixel 7

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Fello
    Telefon:
    Google Pixel 7
    Telefon 2:
    Google Pixel XL
    Telefon 3:
    Apple iphone 15
    Om ovanstående förslag inte fungerar är det samsungs support som gäller. Om man "glömmer" mail och lösenord luktar det skumt @Eva Köhlström@Eva Köhlström. Tråden låst!
     
    Rosén78, dannejanne och jnsson gillar detta.
Trådstatus:
Stängd för vidare inlägg.