Såg just filmen "Mother!" av Darren Aronofsky (Requiem for a Dream, Pi, The Wrestler, Black Swan m.fl.), med bland andra Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Michelle Pfeiffer, Ed Harris, Kristen Wiig. En ur-biblisk allegori v.s. samhället i förfall, mästerligt filmat och makalöst skådespeleri av samtliga. Rekommenderas varmt. Mother! (2017) - IMDb Trailer En av de bättre filmer jag sett.
Senaste filmen jag såg var sydkoranska filmen 아저씨 den engelska titeln är The Man From Nowhere helt klart bland av de bästa action filmer jag någonsin sätt, det är ingen dub om att Sydkorea och Kina slår västvärlden i filmskapade nu för tiden. Här en fighting scen från filmen.
Rambo: Last Blood Papperstunn förutsägbar handling, massor med våld. Som förväntat. Verkligen ingen bra film, men ändå underhållande på ett smutsigt vis.
Jag hade hoppats på en återgång till original-stilen. Ett värdigt avsked, typ. Att göra betong-action känns lite daterat.
Ja, boken "Tvekampen" av David Morell är fantastisk, filmen (First Blood) är bra. Sedan kom Maria Kassar, Andrew Vanja samt James Cameron in och snurrade upp allt till en helt ny typ av genre.
Menlös trivia: Jag besökte för ett par år sedan staden(samhället) Hope, därifrån Rambo blev bortmotade samt naturområdet där Rambo jagas av polisen i Helikopter. Båda ligger i BC, Kanada.
Är det sant? Jag har höga förhoppningar om denna. Var den verkligen en 1:a av 5? I klass med "The Room" typ?
Såg Ad Astra häromdagen, väldigt snygg film men fruktansvärt långsam och förutsägbar. I mitt tycke extremt tunnt och krystat manus också...
Såg den senaste King Arthur filmen på TV. Lite för mycket effekter typ Sagan om ringen och en mix av sånt ungefär. Underhållande kanske, men inte i min smak direkt. Guy Ritchie gillar snabba klipp och har sin stil. Men det kan bli för påfrestande ibland.