Såg Topgun: Marvick på bio. Jag tyckte den faktiskt var väldigt tillfredställande, ångrar inte biobesöket...den kändes värd pengarna (169 kr) När jag kom hem såg jag även Top Gun orginalet på TVn. Båda filmerna är trevliga.
Jurassic World Dominion Va fan, det var riktigt illa ställt denna gången. Blev nästan förbannad på den ett par gånger. 1/5
Såg filmen 13 dagar. Nästan full pott. 4 av 5 stjärnor: Tretton dagar (film) – Wikipedia Enda kritiken är att Kevin Costner tog lite för mycket plats i filmen.
Moonfall Sjukt korkad film men grymt underhållande. Hur de kan få alla dessa idéer till att börja med är en gåta, men det blev en riktigt usel film av det! 10/10 i underhållningsvärde!
Wow. När jag läser plotten till trean så inser jag att jag sett den; men helt förträngt dess existens.
Såg senaste top gun, vilken upplevelse på den lokala byhåla-bion! I utrustningsväg hade inget hänt sen jag som barn gick på bio där, som att gå in i en tidsbubbla. Duken var randig, ljudet var mono eller möjligen stereo från bakom duken och saknade både diskant och bas. Lukten där inne vittnade om decennier av att tiden stått still. Sitsarna var bytta nån gång där mellan sjuttiotalet och nu men var direkt dåliga. Skulle gärna säga att det var en fantastisk retro-upplevelse men det var det inte. Har inte hjärta att skriva ett omdöme på Google maps, bion drivs ideellt och de förtjänar bättre än ett uppriktigt omdöme. Respekt till de som driver den! Nåväl, Top Gun, Maverick ska ses igen, hemma
Tinker, tailor, soldier, spy: Tinker Tailor Soldier Spy - Se på TV & Streama online | TV.nu Rätt besviken rörig story och något tråkig. Ger den 2 stjärnor av 5. Ger de extra poäng bara för att en svensk har regisserat filmen? TV serien från 1979 var så mycket bättre. Hette Mullvaden i Sverige.
King Arthur: Legend of the sword. Hyfsad film, underhållande för stunden men berättarstilen och klippningen, som mest påminde mig om en modern heist-film, gör att den förlorar djup och känns lite för glättig för genren och berättelsen. Mikael Persbrandt gör för övrigt en ganska patetisk insats i rollen som viking. Edit: rättade ett stavfel
Masjävlar: Masjävlar Ger den 3 av 5. Inte för överdriven som det annars lätt blir om svenska filmer ska skildra landsbygden.