1. Just nu får du 3 månader till halva priset & 50GB extra surf när du beställer ett mobilabonnemang hos Fello! Testa Årets Mobiloperatör du med! Surfa in på fello.se
    Dismiss Notice
  2. Registrera ett konto hos Sveriges trevligaste techcommunity!
    Dismiss Notice
  3. Dismiss Notice
  4. Dismiss Notice
  5. Dismiss Notice
  6. Dismiss Notice

Diskussion: Slut på uppdateringar?

Discussion in 'Xperia XZ1 Compact' started by Buzz, Aug 14, 2019.

  1. Johnh3

    Johnh3 Android Medlem

    Joined:
    Aug 14, 2016
    Messages:
    6 783
    Likes Received:
    4 623
    Operatör:
    Tele2
    Telefon:
    Nothing Phone (1)

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Tele2
    Telefon:
    Nothing Phone (1)
    Telefon 2:
    Sony Xperia L4
    Platta:
    iPad
  2. Pidde

    Pidde Infant Droid Medlem

    Joined:
    Aug 29, 2011
    Messages:
    10
    Likes Received:
    0

    MINA ENHETER

    Sony verkar inte heller vilja fortsätta uppdatera säkerhetspatcherna för xz1 serien enligt Android.
    Software security - Sony Mobile (Global English)

    Jag har en S8 via jobbet som fortfarande får kontinuerliga säkerhetsuppdateringar. Den kom också ut 2017, ett halvår före Sonys XZ1 modeller (och den xz1 Compact jag köpte på för ett år sedan).
    Är den säkerhetsmässiga livslängden bara två år för SONY:s mobiler ? Att man inte får systemuppdateringar från Android 9 till 10 för en äldre mobil kan vara begripligt men att efter två år lägga ned säkerhetsuppdateringarna för en mobiltelefon känns märkligt otidsenligt.

    Som jämförelse ha jag använt Windows telefoner sedan 2014 och varit jättenöjd, stadigt och enkelt gränssnitt och bra kameror. Visst, det saknades appar osv. Sista säkerhetsuppdateringen för min Lumia 950 släpptes bara för två veckor sedan vilket gett mig tre års månadsvisa uppdateringar för L950 (RIP Windows 10 mobile).

    Compacten blir min första och sista SONY mobil. Alternativet är väl Iphone och Samsung Galaxy (S7:an från 2016 tror jag fortfarande får uppdateringar lite då och då). Galaxy har dessutom DEX, motsvarande Continuum som fanns på några Windows mobiler.
     
  3. Buzz

    Buzz Android Apprentice Medlem

    Joined:
    May 14, 2010
    Messages:
    4 521
    Likes Received:
    1 925

    MINA ENHETER

    Trist men inte oväntat. Sony har väl iofs varit en av de bättre (men inte bäst som du påpekar) på underhåll av Android jämfört med andra tillverkare som bara underhållit några månader.
     
  4. Johnh3

    Johnh3 Android Medlem

    Joined:
    Aug 14, 2016
    Messages:
    6 783
    Likes Received:
    4 623
    Operatör:
    Tele2
    Telefon:
    Nothing Phone (1)

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Tele2
    Telefon:
    Nothing Phone (1)
    Telefon 2:
    Sony Xperia L4
    Platta:
    iPad
    Beror också på vilken operatör man har hur det blir med uppdateringar. Finns fler versioner än man tror:
    Xperia™ XZ1 Compact (G8441)

    Har inte lika bra koll på Samsung men jag antar att det kan skilja en del där också.