1. Just nu får du 3 månader till halva priset & 50GB extra surf när du beställer ett mobilabonnemang hos Fello! Testa Årets Mobiloperatör du med! Surfa in på fello.se
    Stäng notis
  2. Registrera ett konto hos Sveriges trevligaste techcommunity!
    Stäng notis
  3. Stäng notis
  4. Stäng notis
  5. Stäng notis
  6. Stäng notis

Sony Ericsson HBH-DS205 (Bluetooth-headset)

Diskussion i 'Övriga telefoner & tillverkare (ej Android)' startad av firetech, 14 jul 2009.

  1. firetech

    firetech Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    25 jun 2009
    Inlägg:
    343
    Mottagna gillanden:
    61

    MINA ENHETER

    Efter lite funderande fram och tillbaka bestämde jag mig i helgen för att beställa en Sony Ericsson HBH-DS205 till min ADP1:a, trots att jag inte hittade någon info om huruvida den skulle funka med Android överhuvudtaget (lite därför jag skriver det här inlägget). Jag var helt enkelt trött på att dra handsfree-kabeln under tröjan hela tiden (jag har lyssnat ganska lite på musik bara för att det varit så omständigt), och hittade i princip uteslutande bara positiva omdömen om just den modellen.

    Det enda jag använt i bluetoothväg tidigare var en Jabra BT200 som min mor köpte (för att hon var trött på sladdtrassel) för massor med år sen, och som både morsan, farsan och jag använt och ratat på grund av dålig ljudkvalitet. Jag har dock sen dess förstått att bluetooth-headsets blivit mycket bättre på sistone, inte bara med A2DP, och ett tag funderat på att köpa ett nytt. Mina förhoppningar var hur som helst ganska höga.

    Idag kom den och jag testade den precis. Allting på den fungerar precis som det ska, även att byta låt och ändra volym (AVRCP), och ljudet i de medföljande hörlurarna är bra mycket bättre än ljudet i den med telefonen medföljande handsfree:n. Att man sen enkelt kan byta ut hörlurarna om man skulle känna för det är ju bara plus. Återstår att se hur både telefonens och headsetets batteri håller, men jag är försiktigt positiv.

    Än så länge kan jag inte annat än rekommendera produkten. Den är inte precis så billig att man bara direkt kan gå och impulsköpa en (min gick loss på 575kr inkl. frakt från Dustin Home, med studentrabatt), men mina intryck hittills kombinerat med hur enkel och genial den är och alla andra recensioner på nätet säger definitivt att den är värd pengarna.
     
  2. depeo

    depeo Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    30 maj 2009
    Inlägg:
    45
    Mottagna gillanden:
    1

    MINA ENHETER

    DS205 funkar perfekt med Android. Rekomenderar den!
    Kopte den for halva priset pa elgiganten, de hade sondagsrabatt.
     
  3. nuco

    nuco Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    22 jun 2009
    Inlägg:
    101
    Mottagna gillanden:
    21
    Telefon:
    Pixel 7 Pro

    MINA ENHETER

    Telefon:
    Pixel 7 Pro
    Telefon 2:
    Nothing Phone
    Platta:
    Samsung S4
    Platta 2:
    Nexus 7
    Har samma headset som köptes via Elgigantens rea... Funkar bra.. :) Bra batteritid.
     
  4. firetech

    firetech Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    25 jun 2009
    Inlägg:
    343
    Mottagna gillanden:
    61

    MINA ENHETER

    Jag hade några småirriterande problem idag, då telefonen plötsligt bestämde sig för att återuppta musikspelningen i telefonens högtalare efter några samtal även om jag styrt musiken med headsetets knappar (dvs. tappade A2DP, men inte AVRCP på något sätt). Dessutom har telefonen startat om två gånger efter att ha bettet sig mysko med bluetooth. DOCK tror jag att alla dessa problem snarare har att göra med att jag inte kör orginal-ROM:en snarare än något annat.

    När den väl funkar är den helt perfekt, och batteriet i headsetet verkar hålla bättre än det i telefonen (efter att ha lyssnat på musik i några timmar till och från), men jag tycker inte att telefonbatteriet gått åt mycket snabbare än när jag lyssnat på musik över sladd.
     
  5. bernard

    bernard Droidmin Moderator

    Blev medlem:
    14 maj 2009
    Inlägg:
    40 177
    Mottagna gillanden:
    43 719
    Operatör:
    Tre+Fello
    Telefon:
    Pixel 7 Pro+iPhone 13 mini

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Tre+Fello
    Telefon:
    Pixel 7 Pro+iPhone 13 mini
    ROM:
    Stock
    Platta:
    Watch Series 7
    Övrigt:
    Huawei Watch GT (2019)
    Jag har med upplevt att batteritiden inte påverkas vidare hårt av bluetooth-användningen, jag vill minnas att det på min T68i kunde göra slut på batteriet illa kvickt.
     
  6. shaddack

    shaddack Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    2 jul 2009
    Inlägg:
    67
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Det här problemet att telefonen vill fortsätta spela upp musik i högtalaren efter samtal har rapporterats om förut här på forumet. Då verkar det vara ett generellt problem. Undrar om den plötsligt tappar bluetoothkopplingen? Hur gjorde du för att få det att funka igen efter avbrott? Fick du koppla ihop telefonen och headsetet igen eller "återhämtade" den sig?
     
  7. Gagg3

    Gagg3 Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    26 jun 2009
    Inlägg:
    444
    Mottagna gillanden:
    44

    MINA ENHETER

    Kan inte mer än hålla med, den fungerar bättre än vad den gjorde till min HTC touch HD. Den strula några gånger, men ja, android <3
     
  8. firetech

    firetech Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    25 jun 2009
    Inlägg:
    343
    Mottagna gillanden:
    61

    MINA ENHETER

    För mig hjälper det att starta om bluetooth (inte alltid det går, men " su -c 'killall hcid' " i terminalen tar alltid, om man rootat) eller hela telefonen.

    Fram tills nyss hände problemet efter i princip varje samtal, men efter en av- och omparning med telefonen (för 205:an görs detta genom att hålla inne powerknappen tills pilarna blinkar), så lyckades jag göra ett samtal utan problem, så det KAN ju vara något som blivit knas med inställningarna. *håller tummarna*
    EDIT: Omparningen hjälpte inte speciellt mycket. Jag testade en del igårkväll och tyckte mig märka att de gånger det inte funkade tog det lite längre innan telefonen började spela musiken igen, så jag gissar att telefonen inte väntar tillräckligt länge på att få tillbaka A2DP-kopplingen innan den ger upp (bluetoothdemonen 'hcid' verkar dessutom fastna i det här läget, vilket skulle kunna vara den direkta orsaken). Direkt efter samtal kan man ofta höra en kort snutt av musiken i samtalskvalitet, så jag misstänker att A2DP är nedkopplat medan samtalet håller på.

    Hur som helst är det här ganska tydligt ett problem i telefonen (inte headsetet), så det borde bli bättre i framtiden.
     
    Last edited: 16 jul 2009