Prova gärna om den funkar med LG G2 sedan och rapportera till oss! Skickat från min LG-D802 via Tapatalk 2
Klockan finns inte i lager just hos lokala butiken nu så måste nog beställa den från internet men jag kan återkomma hur den kopplar (om den gör) när jag fått den.
Har kört med klockan ihop med g2 sedan release och det är inga konstigheter. Aldrig tappat kontakt eller så. Problemfritt. Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Hur kopplar man samman dem, är det via bluetooth? Jag antar att klockan inte har någon högtalare så hur gör man då för att besvara samtal? Kan man koppla in ett bluetooth headset till klockan? Har man wifi i klockan? Många frågor, hehe. Skickat från min Nexus 7 via Tapatalk 2
Det har hänt något konstigt med min Smartwatch nu, alla mina installerade appar (ej förinstallerade) har två ikoner istället för en som det borde vara. Hur tar man bort dessa som är överflödiga?
Ja du koppla den via nfc eller blåtand, när någon ringer till dig så vibrerar klockan (ingen högtalare) och namn och bild (om det finns) på personen kommer upp på displayen du kan välja att svara eller avisar+avisar med meddelande.. klart en fördel om du har BT-headset kopplat samtidigt till din mobil...annars måste du ändå springa iväg o svara klockan har ej wifi
NFC är bara för att man ska slippa para telefonen och klockan med Bluetooth manuellt, anslutningen sker via Bluetooth oavsett vilket parningssätt du väljer. Räckvidden på NFC är bara några centimeter så även om man skulle ha en sådan koppling så skulle det vara oerhört opraktiskt.
Tack för ditt svar! Läste någonstans att man kan ha vissa appar på klockan men hur funkar det då för de flesta appar kräver ju Internetuppkoppling för att fungera? Skickat från min LG-D802 via Tapatalk 2
Hur fungerar Spotify Remote-appen. Går det bara att starta/pausa den låten som just nu spelas, och inget annat?
Internetkopplingen går via mobilen. All installation och administration av appar på klockan sköts via mobilen.
Precis. Man kan se klockan som en smart fjärrkontroll med display, allting den gör (förutom timer och alarm) sker på telefonen.
Hur funkar den som fristående?? Är det bara en klocka då, man kan inte få påminnelser/alarm eller tillgång till kalendern? (Jag vet att den behöver va kopplad till telefonen i övrigt)
Förinstallerade appar såsom alarm, timern och "ficklampan" går att använda utan att vara kopplad till en mobil.
Jag har den där appen, eller rättare sagt, jag har även köpt den. Gillar den inte alls, på något sätt känner jag att den inte nödvändigtvis är svår, men det är för mycket av allt och då blir det bara fel. Med dagens mobiler så är ju minne och lagring eller för den delen drifttid ett problem, så jag ser hellre att jag har flera appar som var för sig sköter 1-3 funktioner som mest än att ha 1 app som är lysande i sig och kan sköta 20 appar samtidigt.
Hej- Har precis börjat testa min smartwatch, haft den några dagar nu. Var ute och testade Runtastic igår. Hur gör man för att få appen att vara igång hela tiden? skärmen släktes ganska omgående. Ska försöka hitta näågon app som kör fler notfieringar i samma app, så man slipper ha en för facebook, en för mail, och sms...... annars är jag nöjd med den hittills. Ska försöka skumma längre bak i tråden men jag tar gärna tips på användningsområden och appar som är bra.
Den där med att skärmen går tillbaka till klocksläget verker vara ett ständigt återkommande problem på olika trådar för SM2. Det är samma för Eldomondo tyldigen. Skulle det funkar bra där skulle jag köpa mig en direkt. Tyvärr har jag inte sett någon kommit på något bra sätt att bli av med det.