Idag har Smartwatch 2 SW2-appen uppdaterats, nu finns det betydligt fler klockor att välja på, plus ett stoppur som "originalapp"! Kommer inte ihåg om det fanns innan, men ljusstyrkan kan nu anpassas till omgivningen automatiskt. Sent from my C6603 using Tapatalk
Jag märke precis till min fasa att den yttersta delen till skyddet för USB-porten har lossnat! Den saken som sitter i vanliga fall är fortfarande i luckan men den andra biten är spårlöst borta. Vad ska jag göra!?
Förutsatt att den är köpt direkt från Sony då. Enklast är alltid att vända sig till inköpsstället i första hand.
Nybliven ägare av en SmartWatch2 och är verkligen supernöjd såhär långt. Himla praktiskt att bara kunna snegla på klockan när man får sms...eller lätt kunna se vem som ringer. Har dock lite problem med aviseringar från Facebook. Har under Facebookhändelser kryssat i att få aviseringar för meddelanden och inkorgen. Har bockat av alla i nyhetsflödet (vill ju inte få avisering för varenda kommentar). Men som det är nu får jag inga aviseringar alls när någon skriver meddelande till mig på FB.
Samma sak här, Facebook-appen är verkligen inget vidare. Jag gav upp och kör nu med Augmented Smartwatch, den är ju betydligt fulare men klarar iaf att hantera meddelanden. Att kabla ut hela nyhetsfeeden till telefonen så som Sonys app gör är ju en ganska rolig feature, men blir snabbt ohållbar eftersom man får orimligt många olästa aviseringar till slut. Skulle vara trevligt om den bara sparade de sista 10 eller så.
Har skickat iväg den för ett bra tag sedan. Får hoppas man får höra något om det snart. Hur länge tror ni att det kommer ta? Tror ni jag kommer få betala?
Hejs! Då var man en nybliven ägare till en SW2, (tomten var snäll i år) Självklart kommer det ju upp lite frågor nu, t ex kan jag ställa in hur länge skärmen skall lysa? tycker den stänger av efter ca 10 sek vilket är lite snabbt (har läst i tråden om "löparproblemen" så antar att jag precis svarade på min egen fråga där Sökte i play store efter spotify remote som det tipsades om i tråden men hitta ingen vettig där, finns det nån officiell app till den? Härnäst blir det ett besök till en klockaffär för justering av bandet dock! Överlag tycker jag den e stencool God jul allihop!
Fick tillbaka den nu, lagad. Har inte hört något om någon betalning. Jag är ytterst nöjd då! "Spotify Remote" kändes ganska dålig, jag förstod inte riktigt programmet. Jag lyckades bara starta/pausa låtarna. Inte byta eller något annat. Vet inte om det inte går eller om jag inte förstod hur man gjorde det. Jag vet inte om någon officiell app.
Du måste starta en playlist, dvs flera låtar i följd. Sedan kan du byta mellan låtarna genom att swipa höger /vänster. Knack för play/paus. Skickat från min SGP321 via Tapatalk 2
Spotify remote funkar ju men va kanske inte den bästa appen jag använt i livet... Funkar ju dock så kanske inte ska klaga heller.
Om du tänker på "Nya händelser" eller vad den heter så går det numera att via meny-knappen att göra samtliga händelser "lästa" Jag kör också med Augmented Smartwatch btw. Fult som f-n, men har inte hittat något bättre sätt att få notifieringar från jobb-mailen (Exchange) i klockan..
Det är ju inte helt klockrent, men fungerar är trots allt gratis Byta låt och pausa funkar bra, men höja och sänka volymen är inte lika smidigt. Höja går bättre, men så fort jag skall sänka så pausas musiken.
Riktigt nöjd med min klocka förutom nu efter att ha uppdaterat min xperia z till 4.3 så kan jag ej använda wifi när klockan är kopplad till mobilen. Nån mer som har samma problem? Skickat från min C6603 via Tapatalk