Nu verkar ju en del ha fått hem telefonen. Vad är era första intryck? Min väntas komma imorgon från Halebop. Får hoppas problemet med hörlurarna löser sig.
120hz läget på skärmen är fantastiskt bra. Skön att hålla i, bra konstruktion. Jag har haft Samsung i alla år så är lite ovant med Sony även om det är en android telefon. Inte testat kameran så mycket än men med en Galaxy S8 som typ satt ihop med tejp så blir alla bilder med denna magiskt mycket bättre Bra batteri. So far so good men har ju mest bara surfat och meckat med lite inställningar.
Jag beställde luren från tre den 20e, och hos tre så står det så här: Beställ nya Xperia 5 II 5G senast 20 oktober 2020 och få premiumhörlurarna 1000XM3 på köpet (värde 3000 kr). Ta del av erbjudandet på Sonys hemsida senast den 11 november 2020. Men på Sonys hemsida, så står det att man skall ha köpt telefonen senast den 19e, och inte 20e som tre skriver. Någon annan som vet vad som gäller och ifall sony har förlängt datumet eller inte?
Bytte idag från en OnePlus 8 pro. Tidningen Ljud och Bild utsåg den till årets bästa mobil, men jag tyckte inte kameran dög och ljudet i mina lurar kändes lite platt. Mina första intryck! Denna känns väldigt retro med liten skärm som inte rundar sidorna och både haka och panna. Sitter och lyssnar i de lurar jag snart har två utav och ljudet är märkbart bättre. Har inte kommit underfund med kameran riktigt och har inte lyckats fånga någon bild som imponerar ännu med både skärpa och klarhet mörkret i kväll. Föredrar optimering av dynamiskt omfång före HDR. Kameran är liksom andra kameror lite känlig för LED-ljus vilket ger randiga bilder/skuggor när jag plåtar ölburken på soffbordet som är upplyst av en LED-lampa. Smidigt format med en mindre telefon, men oj så liten skärmen känns! Men skärmen är kristalklar och fin så allt ser riktigt bra ut.(vanesak!) Inser att ett skal blir nödvändigt att införskaffa då den är hal som en tvål och en fingeravtrycksmagnet.
Beror inte randiga bilder med led belysning snarare på slutartid än kameramodul? Testa gå in på pro appen och justera (pga LEDs frelvens) tiden manuellt så borde effekten försvinna.
En underbar liten telefon, äntligen kan jag messa med en hand när jag är på språng, gillar formatet skarpt (ny sony användare), 120 Hz läget är underbart mjukt och mobilen är verkligen snabb, imponerande hur många appar den sparar i minnet, första 8 gig telefon jag haft, allting andas kvalité med den, ljudet när man lyssnar på musik är jättebra, supernöjd än så länge, ska testa kameran på nästa löptur.
Vilket skal och/eller skärmskydd föredrar ni? Finns det något på marknaden som ni haft tidigare som finns till Xperia 5 II (ev något liknande)? Typ ingen affär som har skal/skydd där jag bor för denna telefonen så tänkte beställa på nätet men svårt att se på bild vad som kan va bra/känns rätt.
Köpte ett skärmskydd I glas, den påverkade touchen såpass att jag tyckte mobilen blev obrukbar (trycka väldigt hårt i kanterna för att registrera en touch). Annars en bra "fit", bra produkt i övrigt om man kanske är van att trycka hårt.. Båda glasen hade samma problem. Köp 2-PACK Xperia 5 II FullFrame® 0.26mm 2.5D 9H Härdat Glas Transparent | Fyndiq Denna passar INTE, alldeles för stor - köp inte denna då den är till en annan mobil. Liquid Silicone Mobilskal Sony Xperia 5 II - Svart - TheMobileStore Väntar på nya skydd att slänga på innan jag börjar använda mobilen, men än så länge är jag imponerad. Liten synpunkt = min laddare från Huawei fungerar inte ladda mobilen med, och laddaren man får med kräver en USB-C kontakt i båda sidorna, lite drygt, vet ej vad det beror på men tråkigt om man inte kan ladda i bilen m.m.
Tyvärr så funkar inte Huawei laddare till några ändra mobiler än Huaweis egna verkar det som. Min fru har p20pro och jag testat med Sony samt LG. När det kommer till skal letar jag efter något sånt då jag haft det till min xperia 5mk1 och var mycket nöjd. Bra läpp rund skärmen och kamera linser. Spigen Sony Xperia 5 Skal Rugged Armor Matte Black - SkalHuset.se
Funkade precis för mig. Halebop-lur. Ingen respons från företaget utan jag har provat då och då för att se om det går igenom.
Kommer från oneplus 6, får mest troligt min telefon senare idag. Hur upplever du storleken, kameran och skärmen i förhållande till op6t?
Hämtat ut från Ica, bara satt den på laddning. Reggade köpet för hörlurarna (köpte på Telia) inga problem med webbsidan!
Fick svar från danskarna för en stund sedan om att det var tillagt i DB och nu funkade det. De hade kanske missat att tanka in någon Excel-lista från Telia i databasen eller nåt ...