1. Just nu får du 3 månader till halva priset & 50GB extra surf när du beställer ett mobilabonnemang hos Fello! Testa Årets Mobiloperatör du med! Surfa in på fello.se
    Stäng notis
  2. Registrera ett konto hos Sveriges trevligaste techcommunity!
    Stäng notis
  3. Stäng notis
  4. Stäng notis
  5. Stäng notis
  6. Stäng notis

Problem: Standard theme skriver över launcher

Diskussion i 'Galaxy S3 - ROM-filer och utveckling' startad av aneXia, 24 maj 2013.

  1. aneXia

    aneXia Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    24 maj 2013
    Inlägg:
    2
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Jag har avatar ROM sedan igår, den kom med en förinstallerad app "Theme Chooser", som per default har ett theme applicerat. Det som stör är att dessa themes har en egen lock screen, och jag vill istället använda Smart Launcher och dess themes. Så vid lock screen så får man alltid Theme Chooser's theme först, och sedan nya launchern.

    Theme Chooser finns inte under settings>apps eller i Play store.

    Några idéer?

    Tack!<3
     
  2. linuxares

    linuxares Adult Droid Medlem

    Blev medlem:
    9 jun 2010
    Inlägg:
    939
    Mottagna gillanden:
    210

    MINA ENHETER

    Låter som en system app. Är telefonen rootad? I så fall kan du radera den manuellt eller med Titanium Backup (där du även kan göra backup innan!)
     
  3. aneXia

    aneXia Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    24 maj 2013
    Inlägg:
    2
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Telefonen är rootad, det gick inte att ta bort som med samsungapparna. Var det manuellt på det viset du menade?

    Testar titanium. Thx!