Transformering laddar inte!

Diskussion i 'ASUS' startad av Swesnow, 4 jan 2012.

  1. Swesnow

    Swesnow Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    23 mar 2011
    Inlägg:
    446
    Mottagna gillanden:
    24

    MINA ENHETER

    Hej!

    Jag vaknade denna morgon och såg att min transformer inte hade mycket batteri, jag stoppade in den i laddaren och skärmen tändes, dock visade den sig inte laddas. Då testade jag att sätta in den in min mobils adapter men det funkade inte heller. Jag har kopplat in transformern till datorn och gjort en fullständig säkerhetskopiering men vet inte vad jag ska göra nu, ska man skicka in till rma eller finns det en annan lösning?

    Tack på förhand!
     
  2. NorthBridge

    NorthBridge Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    15 jun 2011
    Inlägg:
    51
    Mottagna gillanden:
    4

    MINA ENHETER

    Gör så gott du kan med felsökning innan du kontaktar ASUS support.
    Om plattan reagerar på att du ansluter laddaren borde inte adaptern vara problemet.. Att testa med annan laddare behöver inte betyda någonting, då de oftast inte går på 15 v.
    Du kan ha råkat ut för det som hände mig, att usb-kontakten blivit glapp någonstans, vilket inte är roligt! Testa att ansluta plattan till en dator och se om datorn hittar plattan som enhet, kanske att det skulle kunna vägleda dig i felsökningen.
    Om det enbart skulle vara sladden som är glapp eller trasig, då är det nog smidigast att köpa ny reseadapter på t.ex. komplett.se. Alternativt köper du en sladd på asus egen tillbehörssida, adressen har jag tyvärr glömt. Dilemmat med deras tillbehörssida är att det blir import, vilket innebär att sladden blir mer än dubbelt så dyr i slutändan mot vad som anges vid första anblicken på deras sida.
    I tredje hand kan du vänta tills ASUS offentligtgjort sin återförsäljare av tillbehör i Sverige. Från säker källa vet jag att en sådan är på gång.
    Som fjärde alternativ kan du ju skicka in plattan på service, med risk för att du får betala ur egen ficka om man anser att du själv orsakat skadan på sladden.

    Lycka till! Tala gärna om hur det går för dig!
    /Northbridge
     
  3. wanner

    wanner Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    19 feb 2011
    Inlägg:
    47
    Mottagna gillanden:
    3

    MINA ENHETER

  4. Henri

    Henri Baby Droid Medlem

    Blev medlem:
    21 jun 2010
    Inlägg:
    16
    Mottagna gillanden:
    1

    MINA ENHETER

    Jag råkade också på Laddningsproblem. Köpte paketet med platta och tgb, bland de första leveranserna som kom. Har hittils alltid laddad plattan genom att ansluta till tgb och sen laddkabeln till den.

    Under julsemestern hade jag bara med mig plattan och laddaren. Jag kopplade in laddaren till plattan på kvällen och på morgonen så hade den inte laddat nånting alls. Provade starta om men ingen skillnad. Märkte dock att om plattan var avstäng och jag kopplade in laddaren, så startar plattan, men börjar inte ladda.

    Provade sedan ansluta plattan till tgb-dockan och samma laddare till den, då laddas både tgb och platta. koppla bort tgb och prova med plattan, ingen laddning... Provade med usb till datorn, ingen laddning.

    Kan bara konstatera att det fungerar att ladda via tgb-dockan men inte om man ansluter laddaren direkt till plattan.

    Ringde supporten och förklarade problemet, de kunde inte lägga ett ärende då jag inte hade serienumret på plattan. Får ringa i morgon igen.
     
  5. Vandreew

    Vandreew Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    30 okt 2010
    Inlägg:
    79
    Mottagna gillanden:
    5

    MINA ENHETER

    Min platta slutade ladda och visade bara ett frågetecken längst nere till höger i batterisymbolen. Fick hem en ny platta häromdagen....

    Trist om det händer igen:ehm: