Trojan i Kies!

Diskussion i 'Galaxy Spica i5700' startad av pjb, 29 maj 2010.

  1. pjb

    pjb Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    1 maj 2010
    Inlägg:
    166
    Mottagna gillanden:
    2

    MINA ENHETER

    Brukar köra en fullständig genomskanning av datorn på lördagar med SuperAntiSpyware eftersom jag bara har Microsofts eget för realtidsskydd utan skanning inställd.
    SAS brukar hitta allt; t ex från HP skrivarens installationsskiva mm och nu hittade den i Kies updatefolder en Trojan som var så allvarlig att programmet krävde omstart av datorn för att ta bort den.
    Varvid jag kom att tänka på att jag gjorde på uppmaning en uppdatering till en nyare version av Kies i veckan.

    Är det någon som har råkat ut för samma?
    Är det en trojan som följer med uppdateringen av Kies eller har den bara lagt sig i den foldern?
    Vore tacksam för info från kunnigare än mig!
     
  2. Adyzz

    Adyzz Adult Droid Medlem

    Blev medlem:
    7 april 2010
    Inlägg:
    691
    Mottagna gillanden:
    2

    MINA ENHETER

    Säg till samsung: ni förstörde min dator (överdriv) och om inte jag får en 2.2 uppdatering och Odin som programvara bussar jag Steve Jobs på er!

    OnT: Tror inte det är någon trojan, mitt kaspersky hittade ingenting iaf. Tror att det är någon annan trojan som lagt sig där helt enkelt.